Niektóre środki przymusu stosowane przez Organy egzekucyjne wraz z opisem orzeczeń wydawanych w trakcie postępowania egzekucyjnego oraz środkami zaskarżenia.




Postępowanie egzekucyjne jest postępowaniem polegającym na odzyskaniu długu od dłużnika na rzecz Wierzyciela. Podstawą wszczęcia egzekucji jest posiadany tytuł wykonawczy przez Wierzyciela, który otrzymywany jest w wyniku przeprowadzenia postępowania sądowego, w którym stroną wygrywającą jest Powód.





Grzywna na dłużnika


windykacjajpg


 

Przede wszystkim Komornik ma prawo nakładać na dłużnika i innych uczestników postępowania grzywnę, co stanowi należność finansową, którą dany podmiot musi uiścić za niestosowanie się do poleceń i wezwań Komornika. Kwota grzywny jest miarkowana przez Komornika, w zależności od stopnia zawinienia podmiotu, który nie zastosował się do „prośby” Komornika, lub zastosował się, ale nie w wymaganym zakresie.

 

W pierwszej kolejności Komornik ma prawo nałożyć grzywnę w wysokości do 2 tysięcy złotych za wskazanie fałszywych informacji lub bezzasadną odmowę podania wnioskowanych przez Komornika informacji. Podmiotami, na które Komornik nakłada w tym przypadku grzywnę jest przede wszystkim ewentualny pracodawca dłużnika lub organy zobowiązane do podania informacji o dłużniku na żądanie Komornika.

 

Nadto Komornik może upomnieć, a po bezskutecznym upomnieniu nawet wydalić osobę, która zachowuje się sposób niewłaściwy lub przeszkadza w czynnościach komorniczych. Odmowa przez taką osobę oddalenia się z miejsca czynności może skutkować także nałożeniem na taką osobę grzywnę w wysokości do 1 tysiąca złotych. Niezależnie od powyższego Komornik może wezwać do pomocy Policję, która zdyscyplinuje osoby uniemożliwiające lub utrudniające przeprowadzenie czynności.

Pomoc Policji dodatkowo jest konieczna, gdy mamy czynności otwarcia lub przeszukania mieszkania dłużnika. Zapis taki ma chronić interesy dłużnika, albowiem obecność Policji gwarantuje, że wszystkie czynności zostaną przeprowadzone z poszanowaniem praw dłużników, przy czym także z punktu widzenia Komornika udział Policji jest zasadny, albowiem częstokroć stanowią niejako ochronę dla samego Komornika w starciu z dłużnikiem lub jego rodziną.

Reasumując udział Policji stanowi gwarancję bezpieczeństwa Komornika, jak i wszystkich uczestników postępowania egzekucyjnego, a nadto stanowi zapewnienie poszanowania godności dłużnika.

 

Najdotkliwszą „karą” zarówno dla dłużnika, jak i przede wszystkim na inne podmioty biorące udział w postępowaniu egzekucyjnym jest nałożenie grzywny. Grzywnę nakłada Komornik w formie postanowienia, co więcej prawomocne postanowienie Komornika w przedmiocie ukarania grzywną podlega wykonaniu w drodze egzekucji sądowej bez zaopatrywania w klauzulę wykonalności, co oznacza w praktyce, iż w tym postępowaniu środki te mogą być wyegzekwowane. Niemniej jednak na samo postanowienie o ukaraniu grzywną przysługuje zażalenie.  

 

Jeżeli dana czynność Komornika zostanie zaskarżona do Sądu, to Sąd rozpoznaje sprawy egzekucyjne z reguły na posiedzeniu niejawnym, chyba, że zachodzi konieczność wyznaczenia rozprawy, względnie zachodzi konieczność wysłuchania stron lub innych osób. Rozstrzygnięcia Sądu w tym przypadku przybierają formę postanowień. Orzeczenia te co do zasady są uzasadniane z urzędu i doręcza się stronom wraz z uzasadnieniem. Analogicznie Komornik wydawane w postępowaniu egzekucyjnym postanowienia  w sposób zwięzły uzasadnia z urzędu, celem usprawnienia toku egzekucji.

 

Same czynności, jak i zaniechanie przeprowadzenia czynności przez Komornika zaskarżane są do Sądu Rejonowego, przy którym działa Komornik skargą, którą rozpoznaje ten Sąd. Skargę mogą złożyć strony postępowania egzekucyjnego lub inna osoba, której prawa w jej ocenie zostały naruszone lub zagrożone.


Przedmiotem skargi jest postępowanie Komornika, przy czym skarga nie przysługuje na:

·       zarządzenie Komornika o wezwaniu do usunięcia braków pisma;

·       zawiadomienie o terminie czynności

·       uiszczenie przez Komornika podatku od towarów i usług.

 

Tym samym ustawodawca posłużył się zawężającą wykładnią dotyczącą skarg, wskazując przedmiot, który nie można zaskarżyć skargą do właściwego Sądu Rejonowego. Sama skarga nie stanowi skomplikowanego pisma, niemniej jednak powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego i określać co najmniej zaskarżoną czynność, z którą skarżący się nie zgadza wraz z podaniem uzasadnienia. Dodatkowo skarżący winiec zawrzeć wniosek czego się domaga składając skargę, czyli wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie konkretnej czynności. Ustawodawca dopuszcza także złożenie skargi na urzędowym formularzu, przy czym przez wzgląd na specyfikę postępowania egzekucyjnego i złożoność tematu z reguły nie korzysta się z formularzy. Dodatkowo Komornik poucza strony o prawie złożenia skargi w postępowaniu egzekucyjnym, jak również częstokroć doręcza formularz skargi. Termin ustawowy na złożenie skargi wynosi tydzień od dokonania czynności lub powzięcia informacji o dokonaniu czynności. Sama skarga, jak każdy środek zaskarżenia wnosi się do właściwego Sądu, ale w tym wypadku za pośrednictwem Komornika, którego czynność lub zaniechanie czynności skarżymy. Komornik ma termin 3 dniowy, ale na sporządzenie uzasadnienia zaskarżonej czynności, po czym, o ile nie uwzględnił skargi przekazuje skargę wraz z aktami do właściwego Sądu. W sytuacji, gdy skarga została uwzględniona przez Komornika, przekazuje on informację w tym zakresie do skarżącego oraz zainteresowanych uwzględnieniem skargi.

Zdarzają się sytuacje, iż w ocenie Sądu orzekającego doszło do oczywistego naruszenia prawa przez Komornika. W takiej sytuacji Sąd uwzględnia skargę. W najdalej idącym przypadku może obciążyć Komornika kosztami postępowania wywołanego wniesieniem skargi, niemniej jednak Komornikowi, jak i stronom w takim przypadku przysługuje zażalenie na wydane w sprawie postanowienie.

Co do zasady Sąd orzekający winien rozpoznać skargę w terminie tygodniowym od jej wpływu do Sądu, względnie w sytuacji braków formalnych skargi podlegających uzupełnieniu w terminie tygodnia od jej uzupełnienia. W tym miejscu wskazać należy, iż jest to termin instrukcyjny i nie zachowanie tego terminu nie powoduje żadnych negatywnych konsekwencji wobec Sądu. W praktyce podkreślić należy, iż nie zdarza się rozpoznanie skargi w zakreślonym przez ustawodawcę terminie.


Co się dzieje z egzekucją jak wpłynie skarga na czynności Komornika Sądowego?

 

Kluczową zasadą jest, iż wniesienie skargi nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego, jak również nie wstrzymuje wykonania zaskarżonej czynności, co w praktyce oznacza, iż w dalszym toku prowadzone jest postępowanie egzekucyjne, mimo zaskarżenia konkretnych czynności. Nie ma bowiem środka zaskarżenia, który w całości wstrzymuje całe postępowanie egzekucyjne, niemniej jednak Sąd orzekający na skutek złożenia skargi może zawiesić postępowanie lub wstrzymać dokonanie zaskarżonej czynności.

 

Odrzucenie skargi skarżącego na czynności Komornika Sądowego przez Sąd


Termin na złożenie skargi jest terminem zawitym, co oznacza, iż po terminie skarga zostaje odrzucona. Dodatkowo Sąd odrzuca skargę w sytuacji:

·       jej nieopłacenia przez skarżącego;

·       niedopuszczalności skargi;

·       złożenia skargi, która nie została przez skarżącego uzupełniona po wezwaniu do jej uzupełnienia.


Sąd wydaje postanowienie w przedmiocie odrzucenia skargi, na co przysługuje skarżącemu zażalenie.


Zapraszamy na inne wpisy na naszego bloga w przedmiocie działań podejmowanych przez Komorników Sądowych:

https://odzyskiwaniedlugu.com/blog/dzia%C5%82alno%C5%9B%C4%87-komornika-w-post%C4%99powaniu-egzekucyjnym

 

Jako Kancelaria Targosz Gajda Adwokaci Spółka cywilna, pomagamy naszym Klientom (Wierzycielom) w odzyskiwaniu należności od dłużników. W ramach naszych usług możliwa jest między innymi:

·       windykacja długów,

·       odzyskiwanie długów od firm,

·       windykacja masowa,

·       windykacja leasingu,

·       egzekucja należności pieniężnych,

·       odzyskiwanie długów.



Zapraszamy do współpracy.