Działalność komornika w postępowaniu egzekucyjnym

Postępowanie Komornika w postępowaniu egzekucyjnym jest procesem na podstawie przepisów postępowania cywilnego oraz ustaw, które dotyczą Komorników Sądowych. Komornik Sądowy jako funkcjonariusz publiczny działa zgodnie z prawem, co gwarantuje Wierzycielom, iż środki finansowe zostaną odzyskane od dłużnika na podstawie obowiązujących przepisów i w majestacie prawa.

Komornik Sądowy działa na podstawie tytułu wykonawczego, gdzie określono od kogo należą się środki oraz na rzecz kogo. Od tego momentu mamy strony postępowania w postaci Wierzyciela oraz dłużnika. Podstawową czynnością w postępowaniu egzekucyjnym jest moment doręczenia odpisu tytułu wykonawczego do dłużnika celem powiadomienia go o prowadzonym przeciwko niemu postępowaniu egzekucyjnym, przy czym działania Komornika Sądowego rozpoczynają się znacznie szybciej, tak aby ochronić majątek, którego może pozbawić się dłużnik. Komornik dokonuje zajęć wszelkich aktywów i wierzytelności, które należą do dłużnika. Najpopularniejsza jest tzw. egzekucja zza biurka i stanowiąca zajęcie rachunków bankowych, wynagrodzenia za pracę czy też wierzytelności znajdującej się w Urzędzie Skarbowym czy też w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.  

Komornik w procesie egzekucji stara się, aby wyegzekwować na rzecz Wierzyciela roszczenie główne wraz z zasądzonymi odsetkami, koszty procesu również z zasądzonymi odsetkami oraz koszty zastępstwa w postępowaniu egzekucyjnym. Dodatkowo ściąga od dłużnika koszty swojej działalności.

Każdy uczestnik w procesie egzekucji, czyli zarówno Wierzyciel, jak i dłużnik ma swoje określone zarówno prawa, jak i obowiązki. Komornik Sądowy w postępowaniu egzekucyjnym nie jest stroną postępowania, a jest gospodarzem tego postępowania. Komornik z ramienia władzy publicznej jako funkcjonariusz publiczny prowadzi z wniosku Wierzyciela postępowanie przeciwko dłużnikowi.

Po stronie dłużnika są liczne obowiązki ciążące na nim w postępowaniu egzekucyjnym, zaś po stronie Wierzyciela liczne uprawnienia, w końcu to Wierzyciel jest stroną inicjującą postępowanie egzekucyjne, które toczy się już na podstawie orzeczenia, które przyznało mu rację w Sądzie. Niemniej jednak w postępowaniu egzekucyjnym zarówno Komornik Sądowy, jak i Wierzyciel respektuje prawa dłużnika. Wielokrotnie w sytuacji, kiedy dłużnik skontaktuje się z Komornikiem Sądowym w prowadzonej sprawie, można uzyskać porozumienie, które zarówno usatysfakcjonuje dłużnika, jak i Komornika. Dlatego dłużniku nie bój się Komornika Sądowego. Współpraca dłużnika z Komornikiem wielokrotnie okazuje się być pozytywna dla sytuacji dłużnika.

Takim prawem dłużnika, korzystnym z punktu jego sytuacji jest prawo dłużnika do złożenia wniosku do Komornika o rozłożenie świadczenia na raty. To niewątpliwie szansa dłużnika na spłatę na rzecz Wierzyciela, przy czym bez większego uszczerbku dla niego. Oczywiście Wierzycielu, to Ty wyrażasz na to zgodę. Dlatego też dłużniku, składając taki wniosek miej na względzie, iż wysokość rat musi być rozsądna przede wszystkim z punktu widzenia Wierzyciela.

Komornik jako funkcjonariusz publiczny ma liczne prawa z których korzysta odzyskując dług od dłużnika na rzecz Wierzyciela. Komornik ma również liczne obowiązki przede wszystkim wobec Wierzyciela, ale również i wobec dłużnika. Komornik, który otrzymał pełny wniosek egzekucyjny wraz z załączonym oryginałem tytułu wykonalności ma obowiązek wszcząć egzekucję przeciwko dłużnikowi.

Prawem Komornika, jak i uprawnieniem Wierzyciela jest prawo do wyegzekwowania całego roszczenia wraz z kosztami, jak  i roszczeniami pobocznymi. Co do zasady Komornik prowadzi egzekucję według sposobów, które wskazał Wierzyciel we wniosku, niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby prowadzić również z innych wierzytelności, które ujawnią się podczas postępowania. Jedynie prowadzenie egzekucji z nieruchomości dłużnika wymaga wyraźnego wniosku Wierzyciela wraz z ustaleniem właściwego Komornika z uwagi na położenie samej nieruchomości.

Tym samym Komornik Sądowy ma prawo prowadzić egzekucję z ruchomości, rachunku bankowego, nieruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności, świadczeń z ZUSU czy też innych praw majątkowych takich, jak chociażby akcje czy udziały dłużnika. Komornik ma prawo dokonać zajęć, a następnie ma pełne prawo do spieniężenia nieruchomości czy też ruchomości. Oczywiście Komornik nie robi tego sam, albowiem musi skorzystać chociażby z pomocy biegłego wyceniającego wartość czy to nieruchomości czy też ruchomości, jak również przeprowadzić cały proces licytacji, niemniej jednak jest to zarówno prawo Komornika, jak i jego obowiązek wobec Wierzyciela.

Co więcej Komornik ma prawo żądać od dłużnika złożenia wykazu jego majątku, a tym samym Komornik ma prawo wzywać dłużnika o spis jego majątku i co więcej ma prawo robić to pod rygorem odpowiedzialności karnej dłużnika za składanie fałszywych informacji. Na wezwanie Komornika dłużnik ma obowiązek przedstawić przedmioty i prawa, które mogą posłużyć zaspokojeniu Wierzyciela. Taki wykaz dłużnik składa na piśmie, jak również ustnie do protokołu wraz z oświadczeniem o jego zupełności i prawdziwości. Niestety wielokrotnie dłużnicy uchylają się od podania spisu swojego majątku. W takiej sytuacji Komornik ma prawo nałożyć na dłużnika grzywnę w formie postanowienia. Co więcej ta grzywna jest bezpośrednio przez Komornika ściągana, więc stanowi dodatkowy koszt finansowy dla dłużnika. A co w takiej sytuacji może zrobić Wierzyciel? Może zlecić Komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika.

Prawa Komornika są niezmiernie szerokie. Jest to jeden z nielicznych Organów, które prowadząc egzekucję ma prawo uzyskać niezbędne informacje o dłużniku z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z Urzędu Skarbowego, z państwowych baz takich jak CEPIK czy organy geodezyjne.

Aby zapobiec uszczupleniu majątku dłużnika w konkretnej chwili, Komornik ma prawo do zarządzenia otwarcia mieszkania dłużnika oraz innych pomieszczeń, jak i schowków. Co więcej prawo to jest rozszerzone na przeszukanie rzeczy, samego mieszkania, jak i schowków. Nadto gdyby te czynności były niewystarczające to Komornik ma prawo przeszukać odzież dłużnika, którą ma na sobie. Oczywiste, że te czynności są sporadyczne, niemniej jednak zdarza się, iż dzięki nim zabezpieczy się wartościowe przedmioty dłużnika, które w dalszym toku zaspokoją roszczenie Wierzyciela, a więc zostanie odzyskany dług Wierzyciela.

Współpraca Wierzyciela z Komornikiem jest najważniejsza.

I co ważne, nie tylko Wierzyciela, ale także dłużnika, bowiem może przyczynić się zarówno do korzyści po stronie dłużnika, jak i Wierzyciela.

Pomoc Kancelarii w zakresie odzyskania długu – w sytuacji chęci nawiązania współpracy w zakresie odzyskania należności przez Wierzyciela zapraszamy do kontaktu:

·       telefonicznego: 0 601 900 001 lub 504 906 409,

·       mailowego: sekretariat@odzyskiwaniedlugu.com

W ramach współpracy z Kancelarią Targosz Gajda Adwokaci Spółka Cywilna dostępna jest między innymi:

·       windykacja dla firm

·       windykacja masowa

·       windykacja leasingu

·       egzekucja należności pieniężnych

·       egzekucja długów od firm

Zapraszamy do współpracy