Postępowanie egzekucyjne – królowa wszystkich postępowań, a całkowicie pomijane w toku studiów, jak i aplikacji adwokackich czy radcowskich – wysoce szczególne jak nie najszczególniejsze dla Wierzyciela
Przejście przez niuanse postępowania sądowego to nic w porównaniu z przejściem przez postępowanie egzekucyjne – to najważniejsze z puntu widzenia Wierzyciela postępowanie.
Postępowanie egzekucyjne prowadzi Komornik
Cóż Wierzycielowi, iż ma tytuł wykonawczy, skoro dłużnik udaje, że nie ma nic i co gorsze w majestacie prawa. Wybór więc właściwego, nie tylko z uwagi na miejsce zamieszkania dłużnika Komornika Sądowego to najważniejsza czynność całego postępowania. Niewątpliwie bowiem są Komornicy, którzy robią wiele, są i tacy, którzy robią, ale z opóźnieniem, są i tacy, którzy wykonują tylko swoje podstawowe czynności. Z uwagi na znajomość pracy wielu Komorników sądowych wskazać możemy takich, którzy są przez nas pozytywnie oceniani, i takich, których ocenimy wybitnie negatywnie. Całe postępowanie egzekucyjne rozpoczyna się właśnie w momencie otrzymania przez Komornika wniosku o wszczęcie postępowania i tytułu egzekucyjnego. Dlatego wybór odpowiedniego Komornika jest tak istotny.
O ile wybór Komornika podyktowany jest miejscem zamieszkania dłużnika, niemniej jednak nawet w tym stosunkowo wąskim rejonie możemy wskazać Komorników, którym chętnie przekazujemy wniosek egzekucyjny. To Komornicy z, którymi od lat współpracujemy, oni znają nasz system pracy, my znamy ich system. W takich relacjach nie tracimy cennego czasu Wierzyciela, a działamy.
Który Komornik powinien przeprowadzać postępowanie egzekucyjne?
Jednakże zdarza się, iż konkretny dłużnik niejako przypisany jest do konkretnego Komornika. Ustalenie niniejszej okoliczności również pozwala nam na bardziej efektywne działanie, oszczędzając czas Wierzyciela.
Który Komornik jest więc właściwy, a który Komornik ma pierwszeństwo? Króciutko wyjaśniamy:
Zdarzają się stosunkowo liczne sytuacje, iż kilku Komorników może prowadzić postępowanie egzekucyjne wobec tego samego dłużnika. Taka sytuacja ma miejsce kiedy dany dłużnik posiada wiele niespłaconych zobowiązań. Podyktowane jest to brzmieniem przepisów, z których wynika, iż Wierzyciele mają prawo wyboru Komornika, a więc przekazywania sprawy do Komornika, którego uważają za najlepszego. Warunek jest jeden – siedziba Komornika musi być zbieżna z apelacją lub rewirem dłużnika, czyli co do zasady z miejscem zamieszkania dłużnika, przy czym chodzi o całą apelację lub znacznie węższy rewir. Apelacji w Polsce mamy 11 i są to regiony zgodne z Sądami Apelacyjnymi.
W Polsce mamy następujące Sądy Apelacyjne:
W każdej apelacji mamy kilka lub kilkanaście Sądów Rejonowych, w których działają poszczególni Komornicy Sądowi. Wymienianie i opisywanie poszczególnych Sądów Rejonowych w zakresie opisywanego zagadnienia mija się z celem, stąd zostanie pominięte.
Jak to działa w praktyce?
Reasumując jeżeli dłużnik mieszka w regionie konkretnej apelacji, Wierzyciel ma obowiązek skierować wniosek egzekucyjny do Komornika Sądowego, który działa przy Sądzie Rejonowym w danej apelacji. Swoboda wyboru zaś dotyczy wyboru konkretnego Komornika w danej apelacji. Przykładowo jeżeli mamy dłużnika, który mieszka w rejonie Sądu Rejonowego dla Krakowa Krowodrzy w Krakowie, sprawę egzekucyjną co do zasady kierujemy do Komornika, którego siedziba jest w rejonie tego sądu, czyli Komornika przy Sądzie Rejonowym dla Krakowa Krowodrzy w Krakowie. Niemniej jednak do wyboru mamy w zasadzie wszystkich Komorników, których siedziba znajduje się w rejonie apelacji krakowskiej. Wybór właściwego Komornika nie tylko pod względem siedziby jest kluczowa, kluczowy wybór dotyczy Komornika, który sprawnie i efektywnie działa i przeprowadzi całe postępowanie egzekucyjne.
Mimo przepisów, które konstytuują prawo swobodnego przekazywania sprawy do Komorników, zdarzają się sytuacje, iż Komornicy działają niezależnie od siebie i w niektórych sytuacjach muszą między sobą przekazywać sprawy. Poszczególni Komornicy mogą niezależnie prowadzić postępowania egzekucyjne przeciwko temu samemu dłużnikowi do momentu, gdy nie zajmą tego samego składnika majątku, czyli środków na rachunkach bankowych, renty lub emerytury, wynagrodzenia za pracę czy też poszczególnych ruchomości, przy czym w sytuacji prowadzenia egzekucji z nieruchomości jedynym właściwym Komornikiem jest Komornik, w którego rewirze znajduje się nieruchomość.
Przykładowo w sytuacji gdy jeden Komornik zajął tylko ruchomość dłużnika, zaś drugi Komornik wynagrodzenie, każdy z nich prowadzi niezależne od siebie postępowania egzekucyjne i nie ma potrzeby ustalania Komornika, który powinien prowadzić wszystkie egzekucje przeciwko temu samemu dłużnikowi. Tak mówią przepisy, przy czym my jako reprezentanci Wierzyciela wnosimy jego imieniem do zajęcia wszelkich składników majątkowych i wierzytelności, które przysługują dłużnikowi, bowiem nakierowani jesteśmy na wyegzekwowanie środków od niego na rzecz naszego Klienta. Niemniej jednak zdarzają się sytuację, iż dopuszczamy do sytuacji, że zajmowany jest tylko jeden składnik majątku, bowiem wiemy, że z niego ściągniemy należność i to stosunkowo szybciej, niż gdybyśmy zdecydowali się na przekazanie. To analiza sprawy nie tylko przez naszą Kancelarię, ale pełna współpraca z Kancelariami Komorniczymi pozwala nam na wybór najlepszej metody działania, jeśli toczy się postępowanie egzekucyjne. Co to oznacza dla Wierzyciela? Szybsze odzyskanie należności.
Na czym polega zbieg egzekucji?
Reasumując rozstrzyganie, który Komornik Sądowy ma pierwszeństwo, ma znaczenie tylko wtedy, kiedy zostanie zajęty ten sam składnik majątku dłużnika – przykładowo emerytura czy wynagrodzenie za pracę - przez dwóch lub więcej Komorników. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze zbiegiem egzekucji komorniczych. Należy więc podkreślić, że zbieg egzekucji zachodzi nie do samej osoby dłużnika, lecz do jego składnika majątku. Zdarzają się sytuacje, że w interesie naszego Klienta jest pozostawienie zajęcia na jednym składniku, gdzie jest tylko nasz Klient, tym samym do unieszkodliwienia pojawienia się zbiegu. Zyskujemy czas, który jest potrzebny na przekazanie sprawy do innego Komornika i unikamy planów podziału, które dzielą wyegzekwowaną kwotę wobec wszystkich Wierzycieli, którzy złożyli sprawę egzekucyjną przeciwko danemu dłużnikowi. Wybór i metodologia działania wynika ze stanu faktycznego, jaki nam zaistniał w sprawie egzekucyjnej. Dobieramy takie działania, które nakierowane są na dobro naszego Klienta.
Niemniej jednak w sytuacji wystąpienia zbiegu przy ustaleniu, który Komornik ma pierwszeństwo, decydujące znaczenie ma miejsce zamieszkania dłużnika i to, który komornik dokonał zajęcia jako pierwszy. I tak można wyróżnić zasadniczo trzy sytuacje:
Jeśli żaden Komornik nie jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika, dalszą łączną egzekucję prowadzi ten komornik, który pierwszy dokonał zajęcia;
Jeśli wszyscy Komornicy są właściwi ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika, dalszą łączną egzekucję prowadzi ten komornik, który pierwszy dokonał zajęcia;
Jeśli jeden Komornik jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika, zaś pozostali nie są właściwi, dalszą łączną egzekucję prowadzi Komornik właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika.
Istotne jest, że w pierwszych dwóch sytuacjach moment dokonania zajęcia określony jest jako dzień doręczenia do pracodawcy, banku czy też do Organu emerytalno-rentowego zawiadomienia o zajęciu od Komornika. Decydujące znaczenie ma data wpływu pisma.
Tym samym dla Komornika, istotna jest odpowiedz w przedmiocie daty wpływu zajęć czy to do pracodawcy, czy banku czy też do Organu emerytalno-rentowego. Dlatego przy udzielaniu odpowiedzi na zajęcie Komornikowi, Komornik zawsze prosi o wskazanie daty wpływu zajęć od pozostałych Komorników, aby ustalić, który z Komorników będzie miał pierwszeństwo do prowadzenia spraw dłużnika. Niniejsze informacje częstokroć wnikają również z systemów, z których na co dzień Komornik korzysta.
W przypadku wystąpienia opisywanego wyżej zbiegu egzekucji, właściwy Komornik przejmuje sprawę dłużnika od Komornika, który jest niewłaściwy i dalej prowadzi jednocześnie wszystkie sprawy dłużnika, dla których wystąpił zbieg. Tym samym pierwszeństwo dla właściwego Komornika nie należy rozumieć jako spłatę pierwszej sprawy, bowiem to właściwy Komornik otrzymuje całą kwotę potrącenia, którą każdorazowo dzieli na wszystkie sprawy dłużnika, sporządzając plan podziału, w którym wskazywana jest kwota potrącenia oraz procent dla każdej sprawy egzekucyjnej. Może się zdarzyć, że jeden Wierzyciel ma kilka spraw przeciwko temu samemu dłużnikowi, w takiej sytuacji procent jest ustalany do każdej z nich osobno, czyli ile z miesięcznego potrącenia otrzyma Wierzyciel do każdej sprawy. Podział procentowy ustalany w planie podziału jest zależny przede wszystkim od kategorii, w jakiej jest nasza sprawa oraz od wysokości roszczenia, które przysługuje danemu Wierzycielowi.
Nasza działalność oparta jest na latach doświadczenia
Tym samym niuanse i specyfika postępowania egzekucyjnego jest nie tylko szalenie istotna z uwagi na cel samego postępowania komorniczego, ale także na zasady wg, jakich ono się toczy.
Z uwagi, iż od lat współpracujemy z Komornikami, od lat prowadzimy tysiące spraw egzekucyjnych rocznie, znajomość zasad i możliwości działania jest nam całkowicie znana. Kiedy Kancelaria Targosz Gajda Adwokaci Spółka cywilna nadzoruje postępowanie egzekucyjne, koszty ponosi dłużnik. Pomagamy Wierzycielom w dochodzeniu należności. W ramach naszych usług możliwa jest między innymi:
Zapraszamy do współpracy.