Obowiązki pracodawcy w postępowaniu egzekucyjnym.

                         W sytuacji, gdy prowadzona jest egzekucja wobec pracownika z wynagrodzenia za pracę na pracodawcy ciążą liczne obowiązki wobec przede wszystkim Komornika Sądowego, a w konsekwencji wobec Wierzyciela. Niewątpliwie pracownik od którego Komornik chce odzyskać dług Wierzyciela jest pracownikiem problematycznym dla pracodawcy. Tym samym z chwilą zajęcia wynagrodzenia za pracę, pracodawca zostaje obciążony szeregiem nie tylko formalnych, ale i także faktycznych zobowiązań.


Egzekucja z wynagrodzenia za pracę - duży problem dla pracodawców


                  Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest jedną z podstawowych sposobów prowadzenia postępowania egzekucyjnego. W zasadzie w każdej sprawie, w której uzyska się informacje o zatrudnieniu dłużnika prowadzi się egzekucję z wynagrodzenia za pracę. Co ważne informacje te nie muszą pochodzić od Wierzyciela, takie informacje Komornik uzyska za pomocą czy to Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy nawet Urzędu Skarbowego. Oczywiście jeżeli Wierzyciel posiada informacje o dłużniku w zakresie miejsca pracy, takie informacje można podać we wniosku egzekucyjnym. Niezależnie jednak od tego Komornik Sądowy samodzielnie sprawdza czy dłużnik pracuje i gdzie pracuje, bowiem może się zdarzyć, że od złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji do zajęć dane te ulegną zmianie. Tym samym jednym z najczęstszych instrumentów wykorzystywanym przez Organ egzekucyjny jest zajęcie wynagrodzenia dłużnika. Definicja wynagrodzenia za pracę w postępowaniu egzekucyjnym to nie tylko stricte wynagrodzenie za pracę, ale także wynagrodzenie za prace zlecone, jak również nagrody i premie. Definicja ta jest więc zbudowana w sposób szeroki, co jest z pewnością na korzyść Wierzyciela. Niemniej jednak często zdarza się, iż dłużnik oficjalnie pracuje na najniższą krajową, a faktycznie jego wynagrodzenie jest znacznie wyższe i taki stan rzeczy stanowi duże wyzwanie dla Komornika.

Zajęcie wynagrodzenia za pracę dłużnika skuteczne jest z momentem doręczenia do pracodawcy zajęcia. Od tego momentu dłużnik nie może rozporządzać swoim wynagrodzeniem w zakresie przekraczającym część wolną, co oznacza, że pracodawca nie może wypłacić pracownikowi wynagrodzenia ponad kwotę wolną od zajęcia.

Co ważne, iż w sytuacji zmiany Komornika chociażby z powodu zbiegów, zajęcia wynagrodzenia pozostają w mocy.

W sytuacji zajęcia wynagrodzenia za pracę dłużnika, Komornik Sądowy zawiadamia pracodawcę oraz wzywa pracodawcę, aby nie wypłacał dłużnikowi żadnego wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęć. Od tego momentu pracodawca ma obowiązek przekazania zajętej części wynagrodzenia na konto Komornika wskazane w zawiadomieniu o zajęciu. Wobec pracodawcy, który nie będzie stosował się do wezwań Komornika, Komornik może zastosować i nałożyć na niego grzywnę. Instytucja grzywny jest doskonałym „batem” na nierzetelnych pracodawców i skłania ich do zgodnego z prawem działania wobec Organu egzekucyjnego.


Problematyczny pracownik z zadłużeniem

pexels-karolina-grabowska-5900164jpg




                         Na pracodawcy ciążą liczne obowiązki w szczególności informacyjne wobec Komornika. Po pierwsze ma on obowiązek w ciągu tygodnia od wezwania przez Komornika przedstawić zestawienie wynagrodzenia dłużnika za pracę co najmniej za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie. Nadto Komornik żąda od pracodawcy wykazu wynagrodzeń za każdy miesiąc oddzielnie, jak również wykazu dochodu dłużnika z wszelkich tytułów. Te informacje są pomocne aby ustalić tok wypłat i uzyskiwanych środków dłużnika. Co więcej w odpowiedzi na wezwanie Komornika pracodawca ma obowiązek podania, w jakiej kwocie oraz w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane na poczet postępowania, czyli odzyskania długu Wierzyciela.

W sytuacji zaistnienia jakichkolwiek przeszkód do wypłaty z wynagrodzenia na rzecz Wierzyciela, pracodawca ma obowiązek złożyć oświadczenie o rodzaju przeszkód ze wskazaniem czy inne podmioty roszczą sobie prawa do zajętego wynagrodzenia oraz poinformowania o ewentualnych innych postępowaniach egzekucyjnych wobec dłużnika z wynagrodzenia. W sytuacji zmiany okoliczności dotyczących zajętego wynagrodzenia za pracę dłużnika, pracodawca ma obowiązek niezwłocznie przekazać taką informację do Komornika.

Po uzyskaniu informacji od pracodawcy Komornik posiada już informację o skuteczności bądź jej braku prowadzonej egzekucji. Z kolei pracodawca ma obowiązek przekazywać kwoty na konto Komornika w każdym miesiącu. W sytuacji jednego Wierzyciela kwoty przekazane przez pracodawcę idą na rzecz jednego Wierzyciela, w sytuacji kilku Wierzycieli i kwoty nie wystarczającej na pokrycie roszczeń wszystkich Wierzycieli Komornik sporządza plan podziału sumy uzyskanej i dzieli ją procentowo między Wierzycieli.

Zajęcie wynagrodzenia za pracę dłużnika to także sposób na zajęcie wynagrodzenia z umów cywilnoprawnych, gdzie nie mamy ograniczeń wprowadzonych w Kodeksie Pracy i co do zasady całość wynagrodzenia jest zajmowana przez Komornika, chyba że jest to jedyne źródło dochodu dłużnika.

Niesumienny pracodawca to częsty problem Komorników. Pracodawcy często nie udzielą wymaganych informacji Komornikom albo nie przekazują środków na konto Komornika. Komornik w tym momencie posiada instytucje dyscyplinujące takich pracodawców, albowiem może nałożyć na pracodawcę grzywnę w wysokości do 5.000 zł. Co ważne sankcja taka może być ponawiana do czasu aż pracodawca zrozumie, iż "nie igra" się z Komornikiem i dokona wymaganych czynności.

W naszych wnioskach egzekucyjnych zawsze zawieramy żądanie prowadzenia egzekucji z wynagrodzenia za pracę.

Pomoc Kancelarii w zakresie odzyskania długu – w sytuacji chęci nawiązania współpracy w zakresie odzyskania należności przez Wierzyciela zapraszamy do kontaktu:

·       telefonicznego: 0 601 900 001 lub 504 906 409,

·       mailowego: sekretariat@odzyskiwaniedlugu.com

Jako Kancelaria Targosz Gajda Adwokaci Spółka cywilna, pomagamy naszym Klientom (Wierzycielom) w odzyskiwaniu należności od dłużników. W ramach naszych usług możliwa jest między innymi:

Zapraszamy do współpracy.