Czym kierujemy się przy wyborze Komornika dla naszego Klienta?

Prawidłowy wybór komornika znacznie przyspiesza odzyskanie należności. Uzyskując tytuł wykonawczy, Wierzyciel, czyli Osoba, na rzecz której zasądzono świadczenie – z reguły świadczenie pieniężne – podejmuje decyzję czy i kiedy skierować sprawę do Komornika celem przymusowego odzyskania długu. Dotyczy to najczęściej sytuacji, gdy dłużnik nie spłaca swojego zobowiązania. Z punktu widzenia Wierzyciela mamy do czynienia z wierzytelnością, z punktu widzenia dłużnika z długiem. Niewątpliwie sytuacja dla obu stron jest mało komfortowa. Niemniej jednak z uwagi, iż nasza Kancelaria reprezentuje tylko Wierzycieli, to o ich interesy dbamy.

Wybór komornika – czym należy się kierować?

O wyborze Komornika co do zasady decyduje Wierzyciel – nasz Klient. My jednak z uwagi na znajomość sposobu pracy Komorników i przez wzgląd na liczne kontakty zawodowe z Komornikami służymy pełną pomocą przy wyborze tzw. „dobrego” Komornika. „Dobry komornik” oczywiście z punktu widzenia Wierzyciela.

Jak ustalić, który komornik jest właściwy? Z uwagi na brzmienie przepisów wybór komornika przez Wierzyciela uzależniony jest od miejsca zamieszkania dłużnika, gdy dłużnikiem jest osoba fizyczna lub od siedziby dłużnika, gdy dłużnikiem jest osoba prawna. Niniejsze determinuje i niewątpliwie ogranicza wybór. Jeszcze nie tak dawno, nie było takich ograniczeń, jednakże ustawodawca takowe, z pewnością ku dobru dłużników, wprowadził. O tym co już było, a nie ma, rozmawiać nie należy, niewątpliwie w naszej ocenie poprzednie rozwiązanie było zdecydowanie korzystniejsze dla Wierzycieli. Ale skoro jest, jak jest, należy się dostosować do tego co mamy obecnie i działać, tak aby Wierzyciel mimo niekorzystnych dla niego zmian, nie poniósł żadnej straty. Tym samym wybór dotyczy dowolnego Komornika, który prowadzi swoją Kancelarię w obszarze właściwości Sądu Apelacyjnego. W sytuacji wyboru Komornika spoza właściwości sądu rejonowego wskazuje się stosowną wzmiankę, która uprawnia Organ do podjęcia stosownych działań. Warto także podkreślić, iż właściwość poszczególnych Sądów Apelacyjnych nie pokrywa się z podziałem administracyjnym poszczególnych województw, bowiem mamy 11 apelacji, zaś 16 województw. Przykładowo apelacja krakowska, poza województwem małopolskim, co do zasady zawiera także województwo świętokrzyskie. Wybierając Komornika, powinniśmy mieć także na względzie okoliczność, z czego planujemy prowadzić egzekucję, bowiem jeżeli mamy informację o nieruchomościach dłużnika, wniosek o wszczęcie warto od razu skierować do takiego Komornika, którego siedziba pokrywa się z adresem nieruchomości. Zaoszczędzimy czas potrzebny na przekazanie sprawy.

Kolejnym istotnym elementem decydującym w przedmiocie wyboru Komornika to koszty samej egzekucji, które z reguły są po stronie Wierzyciela, a które w sytuacji skutecznej egzekucji w pierwszej kolejności wrócą do niego.

Zgodnie z przepisami determinującymi postępowanie komornicze, jeżeli czynność Komornika powoduje wydatki, Komornik uzależnia dokonanie tej czynności od uiszczenia zaliczki przez Stronę – Wierzyciela – podmiot wszczynający postępowanie egzekucyjne. Tym samym posiadanie tytułu wykonawczego, czyli tytułu egzekucyjnego, którym jest nakaz zapłaty czy też wyrok, a czasem i postanowienie zaopatrzone w klauzulę wykonalności to pierwszy sukces. Następnie czeka nas, jako pełnomocników Wierzyciela, dalsza bitwa, która doprowadzi do wygranej wojny.

Pomagamy Wierzycielom w odzyskiwaniu należności

Z uwagi na przeprowadzenie tysięcy postępowań egzekucyjnych, jak również elektronizację naszej Kancelarii, koszty zaliczek są najniższe z możliwych. Kontakt Kancelarii z Komornikiem odbywa się całkowicie elektronicznie, co pozwala zaoszczędzić nie tylko na wysokości zaliczek, ale także i na czasie. Z uwagi na obsługę masowych Wierzycieli częstokroć mamy przeważający udział w sprawach u konkretnego Komornika, co pozwala nam na zaangażowanie nie tylko nas, ale i Komornika, który nakierowany jest na konkretnego Wierzyciela, naszego Klienta. Co ważne w przeważającej mierze nasi Komornicy korzystają z dostępów do informacji w ramach abonamentu – zapytań, który stanowi koszt Komornika, niezależny od kosztów zaliczek po stronie Wierzyciela. Nadto zdając sobie sprawę i mając informacje o dłużniku, częstokroć nie jest pobierana zaliczka, bowiem mamy pewność niemalże natychmiastowego wyegzekwowania roszczenia, a więc odzyskania długu. Tym samym my jako Kancelaria mamy pewność, że wysokość pobieranych zaliczek jest minimalna i tylko na konieczne elementy, które narzucają na Komornika przepisy prawa. Komornik pobiera zaliczkę na korespondencję, która musi być skierowana w formie papierowej za pośrednictwem operatora pocztowego Poczty Polska SA, z reguły nie pobiera na uzyskanie dokumentów lub informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania, takich jak zapytanie do ZUS, US, czy też KW, bowiem ma do tego dostęp w ramach posiadanego abonamentu. Przy czym zdarza się sytuacja, iż zaistnieje konieczność dodatkowych zapytań. Jednakże jako Kancelaria gwarantujemy, że koszty zaliczek są na poziomie minimalnym. Dla naszych Klientów (Wierzycieli) możliwe rozwiązania to między innymi:

Zapraszamy do współpracy.