Czy umorzenie postępowania egzekucyjnego to całkowita strata dla Wierzyciela?
Co to znaczy umorzenie postępowania egzekucyjnego? Nie owijajmy w bawełnę. Jeżeli dochodzi do postępowania egzekucyjnego przeciwko niesolidnym dłużnikom często, z różnych przyczyn, Komornik nie jest w stanie wyegzekwować na rzecz Wierzyciela należności. I wydawałoby się, że taka informacja otrzymana przez Wierzyciela oznacza absolutną stratę – brak należności i dodatkowo poniesione koszty postępowania.
Nic bardziej mylnego.
Co to znaczy umorzenie postępowania egzekucyjnego?
Umorzenie postępowania egzekucyjnego oznacza zakończenie prowadzonego przez organ egzekucyjny procesu mającego na celu przymusowe ściągnięcie należności od dłużnika. Może to nastąpić z różnych przyczyn, takich jak spłata całej należności, brak możliwości skutecznego wyegzekwowania długu, cofnięcie wniosku egzekucyjnego przez Wierzyciela lub stwierdzenie, że egzekucja jest bezpodstawna. Umorzenie postępowania może być częściowe, dotyczące tylko części długu, lub całkowite, obejmujące całość zobowiązania.
Co zrobić, kiedy następuje umorzenie postępowania egzekucyjnego?
Ustawodawca, zdając sobie sprawę, iż tego rodzaju sytuacje nie należą do rzadkości, dał Wierzycielom pewną ewentualność „rekompensaty”. Jest nią możliwość ujęcia wartości wierzytelności w kosztach podatkowych na gruncie PIT i CIT oraz w rozliczeniach VAT.
Aby przeprowadzić taką operację, należy spełnić kilka warunków, o których mowa w ustawach o podatku dochodowym:
a) wierzytelności muszą stanowić przychody należne,
b) nieściągalność musi być udokumentowana,
c) wierzytelność nie może być przedawniona.
Pierwszy warunek nie budzi wątpliwości. Co do drugiego powstaje pytanie jak udokumentować nieściągalność. Ustawodawca wskazuje w tej sytuacji na kilka dokumentów, którymi można ową nieściągalność wykazać. Są nimi m.in.:
postanowienie o nieściągalności, uznanym przez Wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego;
postanowienie sądu o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza jedynie na zaspokojenie tych kosztów;
postanowienie sądu o umorzeniu postępowania upadłościowego, przy spełnieniu w/w warunków.
Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. W przypadku czynności prawnych z konsumentami warunkiem korekty są do wyboru:
prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek wynikający z istniejącej wierzytelności i skierowanie go na drogę postępowania egzekucyjnego,
wpisanie wierzytelności do rejestru długów prowadzonego na poziomie krajowym,
postanowienie Sądu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.
Jak zatem widać sama bezskuteczność egzekucji nie musi oznaczać niemożności, chociażby częściowego rozliczenia dochodzonych wierzytelności.
Kancelaria Targosz Gajda Adwokaci Spółka cywilna pozostaje do dyspozycji
Przepisy podatkowe przy tym, jak wcześniej wskazano, posługują się pojęciem „postanowienia o nieściągalności”, które to na gruncie postępowania egzekucyjnego nie występuje.
Dlatego istotne jest, aby przy takich działaniach skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zadbają o prawidłowość dokumentacji, do czego zachęcamy i zapraszamy do współpracy.
Umorzenie postępowania egzekucyjnego wcale nie musi oznaczać całkowitej straty. Kancelaria Targosz Gajda Adwokaci Spółka cywilna służy pomocą również w takich sytuacjach. Wierzyciel powinien do końca starać się o odzyskanie swoich należności. W ramach naszych usług dostępne są także:
Zachęcamy do kontaktu.