Co może zająć Komornik Sądowy? Sposoby prowadzenia postępowania egzekucyjnego przez Komornika Sądowego.

Komornik Sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, działającym na podstawie przepisów prawa. Jego podstawowym celem działania jest egzekwowanie orzeczeń sądowych. Właściwy Sąd wydając orzeczenie – czy to Wyrok czy nakaz zapłaty – przesądza o zasadności roszczenia Powoda – Wierzyciela. Po uprawomocnieniu orzeczenia nadawana jest klauzula wykonalności, która pozwala na skierowanie sprawy do właściwego Komornika Sądowego.

Głównym zadaniem Komorników Sądowych jest przeprowadzenie egzekucji, stanowiące przymusowe ściągnięcie należności od dłużnika na rzecz Wierzyciela.

Komornik Sądowy jest jedynym podmiotem, który ma prawo i możliwość ściągnięcia naszych należności od naszego dłużnika. Tym samym dokonuje on zajęcia ujawnionych składników majątku dłużnika. Dotyczy to także ujawnionych ruchomości, jak i nieruchomości, znajdujących się we własności pełnej lub częściowej dłużnika. Niejednokrotnie zdarza nam się spieniężyć nawet mały udział w nieruchomości dłużnika. Co więcej i co wymaga wyraźnego podkreślenia egzekucja z nieruchomości uznawana jest za najdotkliwszą dla dłużnika. Wielokrotnie stanowi niejaki „bat” na dłużnika, który w momencie otrzymania informacji, iż Wierzyciel ma zamiar wystąpić z wnioskiem o wszczęcie egzekucji z jego nieruchomości, dokonuje uiszczenia długu.

 

Egzekucję prowadzi się także, a może i przede wszystkim z zajęcia rachunków bankowych, wynagrodzenia za pracę oraz świadczeń emerytalnych, jak i świadczeń rentowych.  

Egzekucja z ruchomości stanowi obecnie rzadki sposób prowadzenia egzekucji. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż przeważająca część dłużników nie posiada wartościowych rzeczy, które mogłyby być w rozsądnych kwotach spieniężone, z uwzględnieniem kosztów prowadzenia takiej egzekucji. Niemniej jednak w sytuacji, kiedy nasz dłużnik takowe ruchomości posiada nic nie stoi na przeszkodzie, aby prowadzić egzekucję z ruchomości. Jako przedmioty ruchome zdolne do poddania się w egzekucji przyjmuje się wszelkie przedmioty należące do dłużnika, takie jak sprzęt AGD oraz RTV, meble – w szczególności wartościowe antyki, biżuteria czy też wszelkie pojazdy, takie jak samochody czy motocykle. Celowość prowadzenia takiej egzekucji wynika przede wszystkim z informacji o dłużniku, które uzyskał Komornik, jak i z informacji, których w posiadaniu jest Wierzyciel.

Z kolei najdotkliwsza forma dla dłużnika prowadzenia egzekucji to niewątpliwie egzekucja z nieruchomości, takich jak mieszkania, działki, lokale użytkowe czy też domy. W kręgu zainteresowania są nie tylko pełne własności, ale także ich części.

Nadto sposobem prowadzenia przez Komornika Sądowego egzekucji jest zajęcie wynagrodzenia za pracę. Jest to podstawowa forma, która jest zawsze dokonywana, jeżeli dłużnik pracuje. Niniejsze informacje i szybkość ich uzyskania jest każdorazowo monitorowana przez naszą Kancelarię, albowiem wielokrotnie zdarza się, iż dłużnicy celowo zaprzestają wykonywania pracy. Niemniej jednak podczas trwania postępowania egzekucyjnego okoliczność ta jest badana wielokrotnie. Pozwala to na szybsze i bardziej efektowne przeprowadzenie postępowania na korzyść Wierzyciela.

 

Kolejnym sposobem prowadzenia egzekucji jest zajęcie rachunków bankowych dłużnika. W tym miejscu warto wskazać, iż Wierzyciel nie musi posiadać wiedzy na temat posiadanych rachunków bankowych dłużnika, to ustala Komornik Sądowy, który następnie dokonuje zajęć wszystkich posiadanych przez dłużnika rachunków bankowych. Co ważne dokonywane jest to elektronicznie, co pozwala na zaoszczędzenie czasu i przyczynia się do efektywności i skuteczności postępowania egzekucyjnego – skierowanego tylko i wyłącznie na korzyść Wierzyciela. W sytuacji zajęcia rachunku bankowego – konta dłużnika -  bank blokuje środki finansowe dłużnika.

W sytuacji, kiedy dłużnik jest emerytem lub pobiera rentę, Komornik dokonuje zajęć świadczeń emerytalno-rentowych. Dokonuje się tego za pośrednictwem trzeciodłużnika, którym jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Niestety analogicznie, jak w przypadku wynagrodzenia za pracę, obowiązują tutaj określone limity, których celem jest zabezpieczenie podstawowych potrzeb dłużnika.

 

Stosunkowo rzadkim, albowiem zależnym pod pozycji dłużnika, są zajęcia praw majątkowych dłużnika. Kiedy nasz dłużnik posiada takie prawa, Komornik zajmuje m. in. prawa autorskie przysługujące dłużnikowi, udziały w spółkach, patenty czy tez inne wierzytelności, które przysługują dłużnikowi.

 

Przez wzgląd na przeprowadzenie tysięcy postępowań egzekucyjnych po stronie Wierzyciela, posiadamy duże doświadczenie i znane są nam niuanse postępowania, którego jedynym celem jest odzyskanie długu od dłużnika na rzecz Wierzyciela.

 

Zapraszamy do współpracy.

 

Kancelaria Targosz Gajda Adwokaci Spółka Cywilna

Kancelaria Targosz Gajda Adwokaci Spółka Cywilna to rzetelni Partnerzy, którzy pomogą Ci skutecznie zarządzać należnościami leasingowymi. W ramach współpracy dostępna jest także: