Bezskuteczna egzekucja może być także korzystna dla Wierzyciela!

Bezskuteczna egzekucja może być także korzystna! Wierzyciel, któremu nie udało się wyegzekwować środków za pośrednictwem Komornika od dłużnika, ma alternatywną drogę działania w zakresie odpisów podatkowych. Czy zatem taka sytuacja może być również korzystna dla Wierzyciela? W pewnym zakresie może.

Kiedy w prawie występuje bezskuteczna egzekucja?

Nieściągalna wierzytelność zaliczana jest do kosztów uzyskania przychodów w dacie łącznego spełnienia dwóch warunków. Pierwszy warunek to aby wierzytelność była odpisana jako nieściągalna i powinien być dokonany odpowiedni zapis w ewidencji. Drugim zaś koniecznym warunkiem jest udokumentowanie wierzytelności o charakterze nieściągalnym, co wykazane jest w postaci uzyskania postanowienia Organu komorniczego w zakresie bezskutecznej egzekucji.

W sytuacji, gdy warunki te zostaną spełnione w różnych latach podatkowych, zaliczenie należności do kosztów uzyskania przychodów będzie możliwe w roku podatkowym, w którym spełniony zostanie drugi z warunków.

Zgodnie z przepisami, za wierzytelności o charakterze nieściągalnym, uważa się te wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana m.in.  postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez Wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego. Rozwiązanie takie zawarto zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i od osób fizycznych. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Powyższe oznacza, iż podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu (w tym zachowania lub zabezpieczenia przychodów). Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatnika musi wystąpić związek przyczynowo skutkowy. Tym samym kosztami uzyskania przychodów są wierzytelności jako nieściągalne, przy czym muszą one zostać uprzednio zarachowane do przychodów należnych i których bezskuteczność egzekucji została wykazana np. postanowieniem o umorzeniu postępowania egzekucyjnego wydanym przez Organ komorniczy.

Kancelaria Targosz Gajda Adwokaci Spółka cywilna pomoże przeprowadzić proces egzekucji

Bezskuteczna egzekucja komornicza – co dalej? W sytuacji naszych Klientów wydane przez Organ Komorniczy postanowienia o bezskutecznej egzekucji i umorzenie tego postępowania spełnia jeden z powyższych warunków. W niniejszym zakresie służymy Państwu pomocą prawną również w ramach świadczonych przez nas usług. 

Reasumując i w świetle rozważań powyższych zaliczenie nieściągalnej wierzytelności w ciężar kosztów uzyskania przychodów możliwe jest tylko wtedy, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

  • wierzytelność była uprzednio zaliczona do przychodów należnych w prowadzonej działalności gospodarczej,
  • wierzytelność nie jest przedawniona, w świetle postanowień Kodeksu cywilnego,
  • nieściągalność wierzytelności została udokumentowana m.in. w postanowieniu o umorzeniu postępowania egzekucyjnego wydanym przez Komornika sądowego.

Świadczone przez Kancelarię Targosz Gajda Adwokaci Spółka cywilna odzyskiwanie długów to pomoc na każdej etapie windykacji, również tej bezskutecznej. Dla naszych Klientów dostępna jest również:

Aby nawiązać współpracę z naszą Kancelarią, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 601 900 001 lub 504 906 409, skontaktować się mailowo na adres  kancelaria@targoszgajda.pl lub wykorzystując formularz na stronie internetowej. Pomożemy w dochodzeniu swoich praw i odzyskaniu zaległych należności.