Instytucja wyłączenia Komornika Sądowego w świetle przepisów i idea wyłączenia z punktu widzenia Wierzyciela.




Czy można wyłączyć Komornika Sądowego od naszej egzekucji?




Komornik Sądowy, analogicznie jak Asesor Komorniczy czy też Zastępca Komornika  w sytuacji zaistnienia przesłanek podlega wyłączeniu od prowadzenia konkretnej sprawy egzekucyjnej. Każda strona postępowania egzekucyjnego, w tym Wierzyciel taki wniosek złożyć może, a składany jest on w formie pisemnej do Komornika, którego chcemy wyłączyć.  Wniosek o wyłączenie złożony do protokołu w formie ustnej jest bezskuteczny.

 

W momencie złożenia wniosku o wyłączenie Komornika, Komornik ma zaledwie 3 dniowy termin liczony od daty złożenia wniosku na przekazanie takiego pisma do Sądu Rejonowego, przy którym działa. Co ciekawe ustawodawca zawarł konieczność jedynie uprawdopodobnienia przyczyn wyłączenia, a nie ich udowodnienia przez wnioskodawcę. Uprawdopodobnienie stanowi niejako przeddowód, gdzie wskazujemy jedynie nasze przypuszczenia, zaś nie konkretne dowody, przy czym nie stanowi to dowolności, a opis stanu faktycznego, który obcuje za przyznaniem racji wnioskowi. Niemniej jednak mimo, że ustawodawca wymaga zaledwie uprawdopodobnienia, w realiach składanych wniosków z punktu widzenia naszego Klienta konieczne jest wykazanie dlaczego wnioskujemy o wyłączenie Komornika, dlatego też wniosek o wyłączenie Komornika wymaga pisemnego uzasadnienia.

Tym samym wskazać należy, iż wnioskodawca nie może wyłącznie powołać się na swoje twierdzenia, lecz także musi wskazać środki, za pomocą, których wykaże zasadność swoich twierdzeń. W uprawdopodobnieniu, nie tylko w zakresie niniejszego wniosku, chodzi o wykazanie wysokiego stopnia prawdopodobieństwa prawdziwości twierdzeń strony wnoszącej wniosek.


Jak często występują wnioski o wyłączenie Komornika Sądowego?

 

Sytuacje, kiedy składany jest wniosek o wyłączenie Komornika są sytuacjami bardzo rzadkimi. Zdarza się tak z reguły przy zbiegach, kiedy co do zasady, Wierzyciel samodzielnie nie wybiera Komornika, a ma odgórnie narzuconego z uwagi, iż dłużnik Wierzyciela ma więcej postępowań egzekucyjnych o konkretne i niejako wspólne wierzytelności.

 

Organem właściwym w przedmiocie rozpoznania wniosku o wyłączenie Komornika jest Sąd Rejonowy właściwy ze względu na siedzibę Kancelarii Komornika. Termin wskazany w kodeksie postępowania cywilnego na rozpoznanie takiego wniosku przez Sąd wynosi 7 dni od dnia wpłynięcia wniosku do Sądu, przy czym wskazać należy, iż jest to termin instrukcyjny i w zasadzie nie zdarza się rozpoznanie w zakreślonym terminie.

 

Po rozpoznaniu wniosku Sąd wydaje postanowienie w przedmiocie wyłączenia na posiedzeniu niejawnym w składzie jednego sędziego. Niestety na niniejsze postanowienie zażalenie nie przysługuje, co jest kontrowersyjnym rozwiązaniem zastosowanym  przez ustawodawcę, albowiem zamyka drogę do ewentualnej oceny rozstrzygnięcia.


Co się dzieje z postępowaniem egzekucyjnym w sytuacji złożenia wniosku o wyłączenie Komornika Sądowego?

 

Samo złożenie wniosku w przedmiocie wyłączenia Komornika nie wstrzymuje co do zasady samej egzekucji.

Jeżeli taki wniosek okaże się zasadny, Sąd orzekający wyznacza innego Komornika do prowadzenia niniejszego postępowania egzekucyjnego.


Wyłączenie Komornika - podobieństwa w stosunku do instytucji wyłączenia Sędziego w postępowaniu sądowym.


W zakresie nieuregulowanym odpowiednio stosuje się przepisy o wyłączeniu sędziów, co koreluje z celem wprowadzenia instytucji wyłączenia Komornika i zapewnieniu obiektywności, prawidłowości postępowania egzekucyjnego, jak i bezstronności. Nie tylko przepisy powszechnie obowiązujące nakazują zachować Komornikowi bezstronność i obiektywizm, ale także obowiązujący Komorników Kodeks Etyki Zawodowej Komornika Sądowego, będący załącznikiem do Uchwały Krajowej Rady Komorniczej Nr 1603/V z 6 września 2016 roku.

 

Reasumując nasza Kancelaria na każde negatywne zachowanie Komornika stanowiące zaprzeczenie dbałości o interes Wierzyciela reaguje.


Targosz_Gajda_Adwokacijpg


 

Kancelaria Targosz Gajda Adwokaci Spółka cywilna proponuje również inne usługi. To między innymi:


Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy do:


Zapraszamy do współpracy.