Wyegzekwowane wierzytelności z rachunku bankowego – jak postępuje Komornik w stosunku do Wierzyciela.
Egzekucja wierzytelności z rachunku bankowego to jeden ze sposobów egzekucji potocznie nazywanej egzekucją zza biurka. W sytuacji naszych wniosków egzekucyjnych sporządzanych imieniem naszych Klientów – Wierzycieli egzekucja ta jest zawsze wskazywana, albowiem w sposób stosunkowo szybki i sprawny pozwala na wyegzekwowanie roszczenia od dłużnika. Dodatkowo odbywa się w formie elektronicznej, co niweluje koszty prowadzonego postępowania. Taka egzekucja prowadzona jest nie tylko ze stricte rozumianego rachunku bankowego, ale także z rachunku prowadzonego przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową albo rachunku prowadzonego przez podmiot prowadzący działalność maklerską. Informacje o posiadanych aktywach pochodzić mogą zarówno od Wierzyciela, jak i nasi Komornicy w pierwszej kolejności ustalają niniejsze informacje. Oczywistym tutaj jest, iż w niniejszych czynnościach nie tylko bierze udział Komornik Sądowy ale także całkowicie odrębny podmiot jakim jest instytucja finansowa, w szczególności Banki, Kasy Oszczędnościowe czy też Domy Maklerskie. Po ich stronie leży także szybkość działania i szybkość przekazywania środków celem zaspokojenia Wierzyciela. Co do czasu przekazywania środków co do zasady mamy ustawowe kilka dni, podczas których środki te trafią do Wierzyciela. Minimalnym terminem przy pierwszej wpłacie dokonanej przez dłużnika zajętej wierzytelności jest termin 7 dni, zaś maksymalnym termin 14 dni licząc od daty ich otrzymania przez Komornika. Z kolei pozostałe wyegzekwowane należności Komornik przekazuje Wierzycielowi w terminie 4 dni od daty ich otrzymania. Odrębne zapisy czasu przekazania dotyczą świadczeń alimentacyjnych, albowiem ustawodawca posłużył się tam niedookreślonym stwierdzeniem – niezwłocznie – niezależnie od sposobu wyegzekwowania roszczenia.
W przeważającej mierze Komornicy dbają o terminy przekazywania środków do Wierzyciela, albowiem w sytuacji, gdy Komornik dopuści do opóźnienia w przekazaniu wyegzekwowanych należności, jest on obowiązany zapłacić uprawnionemu – a więc Wierzycielowi - odsetki ustawowe za opóźnienie od kwot otrzymanych i nierozliczonych w terminie, chyba że nieprzekazanie należności było spowodowane zdarzeniami przewidzianymi w ustawie, a w szczególności zawieszeniem postępowania egzekucyjnego lub wstrzymaniem wykonalności tytułu wykonawczego przez sąd. O każdym przypadku opóźnienia przekazania należności przekraczającego 7 dni Komornik ma obowiązek zawiadomić Prezesa właściwego Sądu Rejonowego.
W przypadku prowadzonych przez naszą Kancelarię postępowań egzekucyjnych i reprezentacji Wierzyciela nie dopuszczamy do opóźnień w przekazaniu do Wierzyciela środków pieniężnych.
Jak już wielokrotnie wskazywaliśmy egzekucja z szeroko rozumianych rachunków bankowych co do zasady jest jedną z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów prowadzenia egzekucji. Z uwagi na możliwość uzyskania informacji z banków – Komornik imieniem Wierzyciela może także dowiedzieć się szeregu, z punktu widzenia Wierzycieli, istotnych informacji. Wielokrotnie Komornicy dowiadują się o ruchach na rachunkach bankowych u dłużnika, o znacznych wpłatach na rachunkach dłużników czy też wysokości i czasookresu tych wpłat. Te informację pozwalają nam jako pełnomocnikom Wierzycieli w sposób skuteczny prowadzić postępowanie egzekucyjne, którego celem jest tyko i wyłącznie działania na korzyść Wierzycieli.
Zapraszamy do współpracy.