Windykacja należności – istotne z punktu widzenia Wierzyciela terminy.

Windykacja należności pieniężnych, potocznie nazywane odzyskiwaniem długu to jeden z ważniejszych aspektów zarządzania finansami w firmach. Każdy Wierzyciel – Przedsiębiorca musi mieć na względzie, że terminy są korzystne dla dłużnika. I to nie tylko Wierzyciel, będący Przedsiębiorcą, a każdy Wierzyciel.

W niniejszym opracowaniu po krótce i z praktycznego punktu widzenia zostaną omówione terminy, których „pilnować” powinien Wierzyciel. Rozważania rozpoczniemy od terminu płatności, który stanowi termin do którego dłużnik winien zapłacić Wierzycielowi, a skończymy na terminach, które może ustalić Wierzyciel.

Termin płatności to taki termin dla Wierzyciela, po którym, jeżeli dłużnik nie zapłaci Wierzyciel winien rozpocząć od dłużnika odzyskiwanie długu. Tym samym termin płatności jest datą do której dłużnik ma obowiązek uregulować swoje zobowiązanie, z reguły pieniężne wobec Wierzyciela. Termin ten jest terminem, który powinien być jasno i zrozumiale określony, w ten sposób, iż wskazanie tego terminu nie powinno być problematyczne.  Z kolei dla Wierzyciela ten termin jest początkiem ewentualnej „zabawy” z dłużnikiem, zaś jego przestrzeganie przez Wierzyciela ma kluczowe znaczenie. Z punktu widzenia dłużnika jest to termin, w zasadzie ostateczny, w którym dłużnik może dobrowolnie uiścić należność, a Wierzyciel odzyskać swój dług „w terminie”.

Po stronie Wierzycieli niewątpliwie ciąży obowiązek monitorowania terminów płatności. Wierzyciel dbając o własne interesy powinien reagować w każdej sytuacji, w której widzi, że termin płatności został przekroczony przez dłużnika, chcąc odzyskać oczywiście swój dług.

W sytuacji, kiedy zaistnieje brak płatności Wierzyciel powinien rozpocząć działania. Na podstawie doświadczenia naszej Kancelarii, wiemy, że im szybciej zareaguje Wierzyciel, tym większa szansa na skuteczne odzyskanie długu.

Ze strony naszej Kancelarii deklarujemy wszystkim Wierzycielom pomoc w prowadzeniu procedury w zakresie odzyskiwania długów. Proponujemy sprawne, szybkie i przede wszystkim efektywne działania z naszej strony.

W fazie początkowej wśród Wierzycieli jest przeświadczenie, iż należy „grzecznie poczekać”. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, przed skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego należy przesłać wezwanie do zapłaty, jednakże nie ma większego sensu, aby wysyłać kilka wezwań czy przypomnień do dłużnika, bowiem skoro dłużnik nie zapłacił po pierwszym wezwaniu, szanse, że zapłaci po kolejnych są minimalne. Nadto tzw. windykacja miękka polegająca niejako na wielokrotnym "proszeniu" dłużnika, aby zapłacił, nie jest właściwe z punktu widzenia Wierzyciela.

 

I tutaj zaczynamy z terminami dotyczącymi wezwań do zapłaty. Jednak w pierwszej kolejności wskażemy czym jest wezwanie do zapłaty. A mianowicie jest to formalne pismo kierowane do  dłużnika zawierające żądanie uregulowania należności na rzecz Wierzyciela. Dodatkowo wskazuje się w nim termin, w jakim czasie dłużnik winien zapłacić Wierzycielowi oraz konsekwencje prawne w sytuacji braku płatności. Wezwanie do zapłaty należy wysłać do dłużnika za pośrednictwem operatora pocztowego lub w sytuacji, gdy korespondujemy z dłużnikiem w formie elektronicznej za pośrednictwem poczty elektronicznej, przy czym w razie zwykłego postępowania rekomenduje się wysłanie za pośrednictwem operatora pocztowego. W tym miejscu wskaże, iż jako dowód co do zasady wskazuje się wezwanie do zapłaty wraz co najmniej z dowodem nadania, względnie doręczenia, przy czym okoliczność czy dłużnik takie wezwanie odbierze jest irrelewantne. Wezwanie wysyłamy na adres znany Wierzycielowi, a to dłużnik ma obowiązek o ewentualnej zmianie swojego miejsca zamieszkania poinformować.

Wezwanie do zapłaty w zasadzie możemy wysłać bezpośrednio po terminie płatności, jednakże z reguły odczekuje się około tygodnia od daty płatności. W tym czasie ewentualne przelewy od dłużnika z pewnością zostaną zaksięgowane.

W zakresie wezwania do zapłaty musimy określić termin do uiszczenia należności przez dłużnika. Termin ten określa Wierzyciel. Z reguły podaje się termin 7 dni lub 14 dni od daty doręczenia. Jak wspomniano powyżej doręczenie do dłużnika wezwania do zapłaty nie jest elementem koniecznym, tym bardziej, iż z reguły dłużnicy częstokroć unikają odbioru korespondencji. Dlatego też możemy wskazać w wezwaniu do zapłaty termin liczony od daty wezwania, przy czym w takiej sytuacji warto wydłużyć termin z uwagi na możliwość awizacji. Z naszego doświadczenia możemy stwierdzić, iż przyjętą praktyką jest termin 7 dni od daty doręczenia, zaś w sytuacji liczenia od daty nadania to termin 21 dni lub 1 miesiąca. Dodatkowo z uwagi, iż określenie tego terminu jest wyłącznie po stronie Wierzyciela, nic nie stoi na przeszkodzie aby wskazać dłużnikowi termin zaledwie 3 dniowy od doręczenia czy też sporządzenia wezwania. Z punktu widzenia Wierzyciela sama czynność sporządzenia wezwania jest istotna, niemniej jednak opis tego dowodu w pozwie, w szczególności w elektronicznym postępowaniu upominawczym można wykonać w ten sposób, aby nie było najmniejszych wątpliwości dla Sądu orzekającego, iż dłużnik został wezwany przez Wierzyciela do dobrowolnego uiszczenia należności, jednakże tego nie wykonał, stąd konieczność skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego. Dodatkowo wskazać należy, że termin na uiszczenie przez dłużnika na rzecz Wierzyciela należności może być także określony datą, np. do dnia 31 października 2024 roku.

 

 W dalszej kolejności, jeżeli dłużnik nie zapłaci,  Wierzyciel, aby odzyskać swój dług musi rozpocząć etap sądowy. W zakresie rozpoczęcia postępowania sądowego nie ma odgórnie narzuconych terminów. Niemniej jednak musi to być w rozsądnym terminie od daty wskazanej na wezwaniu do zapłaty. Z doświadczenia najdogodniejszym terminem na skierowanie pozwu do Sądu będzie okres miesiąca od daty określonej w wezwaniu, przy czym nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to wcześniej. Każdorazowa analiza sprawy przez pracowników i współpracowników naszej Kancelarii spowoduje, iż przedstawimy najbardziej optymalne rozwiązanie dla Państwa.

 

Jako ciekawy termin wskazać także należy termin wymagalności, który jest terminem bezpośrednio po terminie płatności. Od tego terminu Wierzyciel może także domagać się od dłużnika zapłacenia odsetek ustawowych za opóźnienie, co stanowi pewną formę rekompensaty dla Wierzyciela od dłużnika za jego negatywne zachowanie. Przy terminie wymagalności trzeba mieć jednak na względzie także termin płatności, albowiem nie zawsze termin wymagalności jest bezpośrednio po terminie płatności, bowiem sam termin płatności może ulec przesunięciu, w szczególności, gdy wypada w dzień ustawowo wolny od pracy. Przy określaniu wszelkich terminów, w szczególności terminu wymagalności służymy Państwu pomocą. Prawidłowe określenie terminu wymagalności jest szalenie istotne zwłaszcza składając pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym, albowiem błędne jego określenie może spowodować, iż Sąd uzna brak podstaw do wydania nakazu zapłaty. Dlatego też zachęcamy Państwa do skorzystania z naszych usług, tym bardziej, iż po stronie Wierzyciela brak jest kosztów za obsługę prawną windykacji.

Dla Wierzyciela ważne z pewnością są jeszcze terminy rozpoznania sprawy w Sądzie. Te jednak są w zasadzie od Wierzyciela niezależne, albowiem gospodarzem tego postępowania jest wyłącznie Sędzia lub referendarz. Niemniej jednak nasza Kancelaria dysponuje wypracowanymi przez lata i skutecznymi metodami przyśpieszenia rozpoznania sprawy.

Wierzyciel, jako podmiot, któremu dłużnik nie zapłacił należności musi jeszcze pamiętać o terminach przedawnienia, albowiem po jego upływie, zobowiązanie staje się zobowiązaniem naturalnym, co oznacza, że dłużnik może, ale już nie musi zapłacić Wierzycielowi, a więc Wierzyciel może już nie odzyskać swojego długu. Definicja przedawnienia roszczeń oznacza ni więcej ni mniej, iż po upływie określonego czasu, Wierzyciel traci swoje prawo do dochodzenia należności na drodze sądowej. Same terminy przedawnienia zależne są od rodzaju roszczenia i liczone są od terminu płatności. W ostatnim czasie terminy przedawnienia także uległy skróceniu z 10 lat do tylko 6, zaś niektóre terminy to zaledwie tylko 2 lub 3 lata. Dlatego też szybkie podejmowanie działań i współpraca z naszą Kancelarią pozwoli Wierzycielowi na odzyskanie swojego długu.

Dodatkowo podkreśli należy, iż najlepsze postępowanie, jakim jest elektroniczne postępowanie upominawcze ma swoje wewnętrzne procedury, w tym w zakresie czasu jaki ma Wierzyciel na skierowanie sprawy do tego postępowania, i jest to zaledwie 3 lata od daty płatności. W prawdzie przez lata praktyki mamy swoje metody aby skutecznie dochodzić spraw nawet z podniesionym problemem, niemniej jednak w dobrze pojętym interesie Wierzyciela jest szybkie kierowanie spraw do rozpoznania.

Pomoc Kancelarii w zakresie odzyskania długu – w sytuacji chęci nawiązania współpracy w zakresie odzyskania należności przez Wierzyciela zapraszamy do kontaktu:

·       telefonicznego: 0 601 900 001 lub 504 906 409,

·       mailowego: sekretariat@odzyskiwaniedlugu.com

W ramach współpracy z Kancelarią Targosz Gajda Adwokaci Spółka Cywilna dostępna jest między innymi:

·       windykacja dla firm

·       windykacja masowa

·       windykacja leasingu

·       egzekucja należności pieniężnych

·       egzekucja długów od firm

Zapraszamy do współpracy