Umorzenie postępowania egzekucyjnego
Sama egzekucja może zostać umorzona zarówno w części, jak i w całości.
Przyjmuje się, iż postępowanie egzekucyjne może zostać umorzone przez Komornika Sądowego, gdy dalsza egzekucja jest bezskuteczna z uwagi na brak majątku dłużnika lub innego źródła dochodu dłużnika. W takiej sytuacji z reguły prowadzenie egzekucji jest bezcelowe z uwagi, iż możliwość wyegzekwowania środków pieniężnych od dłużnika nie przewyższa kosztów egzekucyjnych. Przy czym w takiej sytuacji należy przeanalizować całokształt sprawy, albowiem sytuacja dłużnika jest sytuacją dynamiczną i może okazać się, iż środki od dłużnika zostaną wyegzekwowane, tylko w terminie późniejszym.
Zgodnie z artykułem 824 paragraf 1 kodeksu postępowania cywilnego postępowanie egzekucyjne umarza się z urzędu w sytuacji, kiedy egzekucja nie należy do organów sądowych, strony postępowania egzekucyjnego (Wierzyciel i dłużnik) nie mają zdolności sądowej, egzekucja z uwagi na jej przedmiot lub osobę dłużnika jest niedopuszczalna, jak również gdy z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych. Niezależnie od powyższego może zdarzyć się sytuacja kiedy orzeczenie zostało pozbawione klauzuli wykonalności lub orzeczenie na którym oparto klauzulę wykonalności zostało uchylone lub utraciło moc, a nadto może zdarzyć się sytuacja, iż egzekucję skierowano wobec osoby która nie jest dłużnikiem lub z innych przyczyn prowadzenie egzekucji pozostaje w sprzeczności z treścią tytułu wykonawczego.
Umorzenie postępowania egzekucyjnego skutkuje uchyleniem dokonanych czynności egzekucyjnych, przy czym z całą stanowczością wskazać należy, iż umorzenie postępowania egzekucyjnego nie pozbawia Wierzyciela możliwości ponownego wszczęcia postępowania egzekucyjne, chyba, że jest ono niedopuszczalne z innych przyczyn ustawowo określonych. Przy klasycznej egzekucji, nawet w sytuacji jej bezskuteczności, nic nie stoi na przeszkodzie aby Wierzyciel ponownie zdecydował o wszczęciu postępowania egzekucyjnego przeciwko danemu dłużnikowi. Tym samym umorzenie komornicze nie pozbawia Wierzyciela możliwości ponownego skierowania wniosku egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi.
Niewątpliwie główną przyczyną umorzenia komorniczego jest brak majątku po stronie dłużnika i niemożność ustalenia go w danym momencie. Jednakże sytuacja dłużnika może ulec zmianie. Tym samym mimo umorzenia egzekucji Wierzyciel może po pewnym czasie skierować ponownie przeciwko dłużnikowi wniosek egzekucyjny. Wierzyciel winien mieć na uwadze sytuację dłużnika i przy każdej zmianie tej sytuacji podejmować kroki zmierzające do odzyskania swojego roszczenia.
Ponadto w postępowaniu egzekucyjnym za dobre czasy należy uznać czas od kwietnia do nawet końca sierpnia lub września, albowiem w tym czasie rozliczają się z Urzędem Skarbowym dłużnicy. To generuje po naszej stronie utrzymywanie w toku, mimo braku wpłat w danym momencie do nawet kolejnego roku postępowania egzekucyjnego. Urząd Skarbowy w takiej sytuacji i w sytuacji zajęcia wierzytelności w Urzędzie Skarbowym środki przekazuje bezpośrednio do Komornika Sądowego, a więc tym samym do Wierzyciela.
Niewątpliwie powszechnie umorzenie postępowania egzekucyjnego kojarzy się z bezskutecznością egzekucji, czyli brakiem pozytywnego rezultatu dla Wierzyciela, a więc brakiem wyegzekwowania roszczenia. Jak już wspominano jedną z najczęstszych przyczyn bezskuteczności egzekucji jest brak majątku dłużnika, który Komornik Sądowy mógłby zająć. Mówimy tutaj o sytuacji w praktyce ukazującej się jako brak środków na rachunku lub rachunkach bankowych, brak wynagrodzenia za pracę, brak renty czy emerytury, jak również brak ruchomości możliwych do zajęcia. Do powyższego należy wskazać także brak posiadania przez dłużnika także nieruchomości. W praktyce mamy także wiele sytuacji polegających na ukrywaniu majątku przez dłużników. Dłużnik jako podmiot zobowiązany do zapłaty na rzecz Wierzyciela starać się może ukrywać swoje aktywa przed Komornikiem Sądowym, chociażby poprzez przepisanie na osoby trzecie lub członków swojej rodziny aktywów, które mogłyby stać się podstawą skutecznej egzekucji. Niemniej jednak Wierzyciel dysponuje szeregiem mechanizmów prawnych, które takie postępowanie mogą unieszkodliwić, choć w praktyce nie jest to proste. Z uwagi na znajomość po stronie Kancelarii sposobów prowadzenia postępowań egzekucyjnych mamy możliwość ustalenia w wewnętrznym dochodzeniu w zakresie przebiegu postępowania dłużnika i wyciągnięcia z tego stosownych i zgodnych z prawem konsekwencji, w tym także skierowania stosownego zawiadamiania o możliwości popełnieniu przestępstwa przez dłużnika.
Dodatkowo ukrywanie majątku przez dłużnika może skutkować przez Wierzyciela złożeniem wniosku o nakazanie dłużnikowi wyjawienia majątku. Co ważne i co wymaga wyraźnego zaznaczenia oświadczenie takie obarczone jest rygorem odpowiedzialności karnej wobec dłużnika za składanie fałszywych zeznań. Tym samym można stwierdzić, iż Wierzyciel ma kilka narzędzi które pozwolą na ustalenie posiadanego przez dłużnika majątku, w tym także ustalenie czynności dłużnika które dotyczą posiadanych przez dłużnika w niedalekiej przeszłości czy to ruchomości czy nieruchomości. Nie może ujść także z pola widzenia, iż Komornik Sądowy na podstawie publicznych rejestrów może ustalić w jakim czasie dłużnik pozbył się swojego majątku, zarówno ruchomego, jak i nieruchomego.
Na koniec pragnę wskazać, iż definitywnym zakończeniem prowadzonego postępowania egzekucyjnego jest wyegzekwowanie przez Komornika Sądowego na rzecz Wierzyciela wszystkich roszczeń pieniężnych w danej sprawie egzekucyjnej, czego sobie i Państwu – naszym Klientom życzę.
Nasza Kancelaria dbając o interesy Wierzyciela podejmuje wszelkie kroki korzystne dla Wierzyciela.
Zapraszamy do współpracy.