Poszukiwanie majątku dłużnika na wniosek Wierzyciela
Wierzyciel nakierowany jest na skuteczność postępowania egzekucyjnego. Niejako można kolokwialnie nazwać, iż postępowanie egzekucyjne to niejako „wojna” między Wierzycielem a dłużnikiem, z poszczególnymi bitwami, które częściowo wygrywa dłużnik – a to z uwagi na obowiązujące pro dłużnicze przepisy, częściowo wygrywa Wierzyciel – o co zadba nasza Kancelaria.
Nasza Kancelaria nakierowana jest tylko i wyłącznie na Wierzyciela, stąd też nasze działania polegają na ochronie jego praw. Robimy wszystko, aby poszczególne bitwy były wygraną Wierzyciela, zaś w zakresie sytuacji dłużnika – jego pełną kapitulacją.
Wieloletnia współpraca z Komornikami Sądowymi w całej Polsce pozwala nam tak pokierować postępowaniami egzekucyjnymi, aby wygrana była po stronie Wierzyciela. W tym celu podejmujemy szereg różnych czynności i jednym z takich jest składanie imieniem naszego Klienta wniosku o poszukiwanie majątku dłużnika.
Dłużnik w całej maszynie egzekucji jest podmiotem, którego zainteresowanie, jak i postępowanie nakierowane jest na co najmniej uszczuplenie swojego majątku, a nawet jego „schowanie”. Ogromna część dłużników jest biedna jak „mysz kościelna”. Jednak tylko na papierze. W rzeczywistości częstokroć posiadają majątki znacznie większe od Wierzyciela i żyją niejako jak „pączki w maśle”.
Będąc ustawodawcą należałoby zwrócić uwagę na zapisy przepisów, które takie działania dłużników niejako sanują, a przez to krzywdzą Wierzycieli. W całej machinie przepisów ustawodawca martwi się o przeżycie dłużników, zaś Wierzyciel zostaje pozostawiony sam sobie.
Częstokroć dłużnik mając świadomość wszczęcia przeciwko niemu postępowania egzekucyjnego skutecznie „chowa” swój majątek, przechodzi z wynagrodzeniem za pracę w tzw. szarą strefę czy też pozbywa się wartościowych ruchomości. Jednak aby postępowanie egzekucyjne było skuteczne i doszło do spłaty roszczenia należnego Wierzycielowi – Komornik prowadzący postępowanie egzekucyjne musi dysponować odpowiednią wiedzą na temat majątku dłużnika. Często Wierzyciel albo nie posiada takiej wiedzy, albo posiadana przez niego wiedza w momencie wszczynania postępowania egzekucyjnego jest już nieaktualna. Często także zdarza się, iż Wierzyciel nie posiada pełnych i wystarczających informacji co do składników majątku dłużnika, wobec, których można by było skierować egzekucję. Rozwiązaniem na takie zagadnienie jest instytucja poszukiwania majątku dłużnika na wniosek Wierzyciela, niezależna od pozostałych podejmowanych czynności przez Komornika Sądowego i wykonywanych niejako z urzędu. Komornik Sądowy ustala majątek dłużnika także na podstawie posiadanych przez niego już informacji, chociażby z innych prowadzonych postępowań egzekucyjnych przeciwko dłużnikowi. Nadto Komornik Sądowy pobiera szereg informacji na podstawie innych publicznych źródeł informacji czy rejestrów. Dodatkowo szereg informacji przekazuje zarówno Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych, Urząd Skarbowy czy też historia rachunków bankowych dłużnika. Niezależnie od powyższego Komornik może wzywać dłużnika do złożenia wykazu majątku, niemniej jednak wezwanie to jest odgórnie obarczone pozytywnym nastawieniem dłużnika do podania prawdziwych danych w tym zakresie. Nadto poza powyższymi czynnościami imieniem Wierzyciela możemy złożyć wniosek o przeprowadzenie czynności terenowych u dłużnika pod wskazanym adresem jego zamieszkania. Czynności terenowe nie tylko są jednym ze sposobów ustalenia majątku dłużnika, ale wielokrotnie stanowią przykre doświadczenie dla dłużnika, kiedy w jego domu czy też mieszkaniu pojawia się Komornik, który również może dokonać wywiadu wśród sąsiadów w zakresie dłużnika. Takie czynności mogą więc z czysto psychologicznego punktu widzenia skłonić dłużnika do uregulowania należności. Dodając do tego zajęcia ruchomości w postaci „czerwonej szarfy” czynności te mogą stać się faktycznym „batem” na dłużnika.
Jednakże jeżeli tzw. egzekucja zza biurka, jak i pozostałe wyżej po krótce opisane czynności nie dadzą rezultatu, Wierzyciel zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego może zlecić Komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika. Złożenie takiego wniosku przez Wierzyciela pozwala Komornikowi na uzyskanie szeregu informacji o dłużniku i zwrócenia się do takich instytucji, jak spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe czy też biura informacji o dodatkowe informacje, które będzie można wykorzystać w postępowaniu egzekucyjnym. Podczas poszukiwania majątku dłużnika Komornik może także ustalić czy i jakie oraz w jakiej ilości nieruchomości są własnością dłużnika. Z kolei groźba prowadzenia egzekucji z nieruchomości wielokrotnie skłania dłużnika do uiszczenia należności.
Jak już wspominano powyżej jedynym podmiotem mającym legitymację do złożenia wniosku o poszukiwanie majątku dłużnika jest Wierzyciel. Wniosek taki może być złożony wraz z samym wnioskiem egzekucyjnym, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki wniosek został złożony już w trakcie postępowania egzekucyjnego. Jako Kancelaria stoimy na stanowisku, iż aby nie narażać Wierzyciela na niepotrzebne koszty, wniosek taki składamy po uzyskaniu informacji podstawowych, które Komornik ustala w przeciągu około miesiąca od wszczęcia postępowania egzekucyjnego, bowiem może się zdarzyć, iż już na tym etapie mamy z czego prowadzić egzekucję.
W zakresie instytucji poszukiwania majątku dłużnika trzeba mieć na względzie, iż samo postępowanie egzekucyjne stanowi niejako poszukiwanie majątku dłużnika. Kluczowe są jednak źródła tych informacji. Sam Ustawodawca nie wskazał w sposób precyzyjny czym właściwie jest instytucja poszukiwania majątku dłużnika i nie należy do tego żądanie udostępnienia informacji od podmiotów wykonujących zadania z administracji publicznej, organów podatkowych, rentowych czy też bankowych, albowiem te informacje ustalane są w niemalże każdym postępowaniu egzekucyjnym niejako z urzędu. Sam wniosek nie jest obarczony dużą formalnością, niemniej jednak można go sporządzić w taki sposób aby właściwy Komornik Sądowy szybko mógł ustalić majątek dłużnika. Wiedza i doświadczenie pracowników naszej Kancelarii pozwala na sporządzenie w sposób prawidłowy wniosku, który doprowadzi Wierzyciela do odzyskania swojej należności. Opłata od wniosku o poszukiwanie majątku dłużnika wynosi 100 zł. i kierowana jest do Komornika, który ma przeprowadzić czynności poszukiwania majątku. W sytuacji skutecznej egzekucji koszty te ponosi dłużnik i są one egzekwowane w pierwszej kolejności.
Zapraszamy do współpracy.