Ograniczenia egzekucji

Dział V zatytułowany ograniczenia egzekucji wskazuje przedmioty, które wyłączone są spod egzekucji. Z uwagi, iż Kodeks postępowania cywilnego został uchwalony w latach 60 ubiegłego wieku, zapisy wyłączeń mają często charakter historyczny. Częstokroć również mają zabarwienie pejoratywne, albowiem nie są dostosowane do obecnych czasów.


Tym samym nie podlegają egzekucji następujące przedmioty i ruchomości:

·       urządzenia domowe, które są niezbędne dla dłużnika lub jego domowników ;

·       rzeczy osobiste, takie jak bielizna czy ubranie;

·       wskazane zwierzęta;

·       zapasy żywności;

·       zapasy opału;

    

 

Jako przykłady urządzeń domowych ustawodawca wskazał:

·       lodówkę;

·       odkurzacz;

·       pralkę;

·       kuchenkę mikrofalową;

·       płytę grzewczą;

·       krzesła;

·       stół

·       źródło oświetlenia izby.

 

 

Jednocześnie ustawodawca zawęził zakres  urządzeń domowych, wskazując, iż musi to być płyta grzewcza, która umożliwia dłużnikowi lub jego domownikom podgrzewanie i przygotowywanie posiłków, zaś w zakresie oświetlenia wskazał, iż ma to być jedno źródło oświetlenia izby, z kolei w zakresie krzeseł zawęził do niezbędnej ilości dla dłużnika i jego domowników.

 

Racjonalność ustawodawcy jednak wygrała i niezależnie od wyłączeń spod egzekucji wskazał, iż co do zasady urządzenia domowe nie podlegają egzekucji, jednakże gdyby ich wartość przekraczała przeciętną wartość nowych przedmiotów danego rodzaju, to jak najbardziej podlegają one zajęciom i dzięki temu Komornik może zająć urządzenia z marką Miele czy też Smega:)


Diora i Chanel Komornik zajmie:)

 

 

Nadto wyłączone są spod egzekucji następujące elementy:

·       pościel;

·       ubranie codzienne;

·       bielizna;

·       ubrania niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu.

- przy czym również ograniczył do niezbędnej liczby dla dłużnika czy też jego domowników, a wszystko po to, aby ewentualnie Komornik mógł zając chociażby ubrania haute couture:)

 

 

 

Jako relikt przeszłości uznać należy także ograniczenie egzekucji wobec zapasów żywności dłużnika i jego członków rodziny na okres 1 miesiąca czy też opału pozwalającego na ogrzanie w terminie 1 miesiąca mieszkania czy też domu dłużnika.


Krowa i owce w postępowaniu egzekucyjnym:)


Podobne brzmienia ma zakaz zajmowania jednej krowy czy też dwóch owiec potrzebnych do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, wraz z zakazem zajęć egzekucyjnych co do zapasu paszy czy ściółki do najbliższych zbiorów. Zapisy te w dużej mierze aktualne były na czas uchwalania ustawy Kodeks postępowania cywilnego, zaś obecnie zarówno dla praktyków, jak i studentów stanowią element „zabawności” przepisów.

 

 

Ponadto co do zasady ograniczona jest egzekucja do narzędzi i innych przedmiotów niezbędnych do wykonywania osobistej pracy dłużnika, jak i surowce konieczne do produkcji przez okres 1 tygodnia, przy czym Komornik może zając w takim przypadku pojazdy mechaniczne, a więc wszelkie samochody czy też motocykle. Komornik nie może także co do zasady zająć przedmiotów niezbędnych do nauki, papierów osobistych, jak i odznaczeń oraz przedmiotów służących do wykonywania praktyk religijnych. Niewątpliwie po stronie ustawodawcy w zapisach takiej treści pojawił się element emocjonalny, czego nie należy ani w sposób pozytywny ani w sposób negatywny oceniać. Dodatkowo ograniczono zajęcia komornicze wobec przedmiotów codziennego użytku, przy czym zastrzeżono, iż tylko takie które mogłyby być sprzedane poniżej swojej wartości, zaś dla dłużnika stanowią znaczną wartość użytkową. Przykładem takiego przedmiotu będzie wszelka rodzinna biżuteria, która jako taka znacznej wartości nie przedstawia, niemniej jednak dla konkretnej osoby jest przedmiotem bezcennym, chociażby z uwagi i przez wzgląd na powiązania rodzinne.

Jako zasadne należy wskazać ograniczenie egzekucji wobec produktów leczniczych (w tym także dotyczących procedury in vitro) w sytuacji kiedy podmiot świadczący pomoc medyczną jest dłużnikiem, niemniej jednak ograniczone jest to do zaledwie 3 miesięcznej działalności podmiotu o działalności leczniczej. Z kolei w zakresie produktów leczniczych w tym przedmiotów niezbędnych ze względu na niepełnosprawność dłużnika lub członka jego rodziny zakaz zajęć jest co do zasady na wszystkie leki niezbędne i przedmioty dla osób niepełnosprawnych, przy czym zakaz zajęcia leków interpretowany jest za pośrednictwem zapisu dotyczącego przedmiotów koniecznych dla osób niepełnosprawnych. Tym samym co do zasady nie są zajmowane leki nawet jak przedstawiają wysoką wartość finansową.

 

 

 

Niezależnie od powyższych ograniczeń egzekucji, w sytuacji kiedy mamy dłużnika, który prowadzi gospodarstwo rolne zakres zakazu zajęć w zakresie zwierząt jest znacznie szerszy. Tym samym rolnikowi nie można zająć stada podstawowych zwierząt gospodarskich, takich jak:

·       bydła mlecznego;

·       bydła mięsnego;

·       koni;

·       kóz;

·       owiec;

·       świń;

·       drobiu;

·       zwierząt futerkowych

·       pszczoły miodne;

·       i innych gatunków, które stanowią podstawę produkcji zwierzęcej w gospodarstwie rolnym dłużnika.

 

Rolnikowi Komornik co do zasady nie może także zająć w szczególności podstawowych maszyn i narzędzi rolniczych w liczbie niezbędnej do wykonywania prac gospodarczych, jak również silosów na zboże i paszę, zapasu opału na okres 6 miesięcy czy też nawozów i środków ochrony roślin, jak i niezbędnych budynków gospodarczych wraz z ich wyposażeniem.

Generalnie dłużnik, który jest rolnikiem jest stosunkowo jednym z najbardziej problematycznych dłużników, albowiem poza standardowymi czynnościami Komornik ma obowiązek wystąpienia do izby rolniczej w zakresie chociażby opinii w przedmiocie inwentarza żywego, który został zajęty. Izby rolnicze co do zasady „murem” stoją za rolnikami, stąd też wiarygodność ich opinii pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście w praktyce zajęcia inwentarzy żywych zdarzają się bardzo rzadko, niemniej jednak w sytuacji ich zaistnienia Komornik musi mieć na względzie także zapewnienie godnego przetrzymywania zwierząt, co w ocenie Kancelarii jako ogromnych miłośników zwierząt jest jak najbardziej zasadne.

 

Niewątpliwie częstym ograniczeniem jest egzekucja ze spadku, albowiem do czasu przyjęcia spadku egzekucja w sytuacji długu spadkodawcy dopuszczalna jest tylko ze spadku, z pominięciem spadkobierców. Z kolei jeżeli mamy do czynienia z długami osobistymi spadkobiercy, egzekucja taka w zakresie spadku może być prowadzona dopiero po przyjęciu spadku.


Jeśli zainteresowała Państwa nasza działalność, z Kancelarią Targosz Gajda Adwokaci Spółka cywilna, skontaktują się Państwo:

  • pod numerem 601 900 001 lub 504 906 409,
  • przez adres mailowy sekretariat@odzyskiwaniedlugu.com,
  • poprzez wypełnienie formularza dostępnego na naszej stronie internetowej.

Zapraszamy do kontaktu.