Odsetki – istotne zagadnienie z punktu widzenia Wierzyciela


 

Odsetki można skategoryzować jako niejako wynagrodzenie dla Wierzyciela lub jako pewną formę odszkodowania za zwłokę lub opóźnienie dłużnika w spełnieniu świadczeniu. Odsetki dla Wierzyciela stanowią dodatkowe środki finansowe za negatywne zachowanie dłużnika. Taka jest ich idea.

Odsetki ustawowe należne od sumy pieniężnej należą się Wierzycielowi tylko w sytuacji gdy wynikają z czynności prawnej, z ustawy, z orzeczenia sądu lub decyzji właściwego organu. Wysokość odsetek można ustalić w umowie lub posiłkować się wysokością odsetek jako równej sumie referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5  względnie 5,5 puntu procentowego. Odsetki a w zasadzie ich wysokość jest więc limitowana. Wierzyciel nie ma całkowitej dowolności w ich określaniu, a następnie ich egzekwowaniu. Termin ich przedawnienia jest również stosunkowo krótki i Wierzyciel aby je móc wyliczyć za cały okres możliwy do obliczenia winien mieć na względzie również niniejsze kwestie, przy czym w naszej Kancelarii dbamy aby Wierzyciel mógł egzekwować pełną możliwą do wyegzekwowania kwotę. Niuanse i okoliczności przedawnienia odsetek pozostaną poza zakresem niniejszego opracowania, albowiem opis tego zagadnienia nie jest w interesie Wierzycieli.

 

Z kolei najbardziej powszechne, a tym samym najbardziej popularne są odsetki naliczane za czas opóźnienia w spełnieniu świadczenia pieniężnego. Dyspozycja przepisu brzmi, jeżeli dłużnik opóźnia się w spełnieniu świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł przy tym żadnej szkody, czy też opóźnienie było następstwem okoliczności za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności. W tym przypadku stopę odsetek również można określić, a jeżeli brak takiego określenia należą się odsetki za opóźnienie w wysokości równej stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego ale z doliczeniem 5,5 punktu procentowego. Tutaj dodatkowo mamy instytucję odsetek maksymalnych za opóźnienie co oznacza maksymalną ich wysokość czyli nie mogą one przekroczyć dwukrotności odsetek za opóźnienie w stosunku rocznym. Generalnie w naszej praktyce odsetki wyliczane są przez Komornika Sądowego prowadzącego zleconą sprawę egzekucyjną i nigdy nie są bez korzyści dla naszego Klienta – Wierzyciela.

 

Dla Wierzyciela ciekawe również mogą być odsetki ustawowe za opóźnienie ale w transakcjach handlowych. Ten rodzaj odsetek dotyczy tylko transakcji handlowych zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Reasumując dotyczy to umów, których przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi w sytuacji gdy strony tej umowy co do zasady przedsiębiorcy lub osoby wykonujące wolne zawody zawierają daną umowę w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Warto także wiedzieć, że Wierzycielowi, który nabył prawo do odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych, przysługuje od dłużnika, bez wezwania, równowartość kwoty:

  1. 40 euro - gdy wartość świadczenia pieniężnego nie przekracza 5000 złotych;
  2. 70 euro - gdy wartość świadczenia pieniężnego jest wyższa niż 5000 złotych, ale niższa niż 50 000 złotych;
  3. 100 euro - gdy wartość świadczenia pieniężnego jest równa lub wyższa od 50 000 złotych.

- przy czym równowartość kwoty rekompensaty jest ustalana przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne.

Niejako stanowi to rekompensatę za koszty odzyskania należności, zaś roszczenie o rekompensatę nie może być zbyte.

Tym samym wysokość odsetek ustawowych zależna jest od stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i liczby punktów procentowych.

Z uwagi przez wzgląd, iż współpracujemy ze sprawdzonymi Komornikami Sądowymi w całym kraju wyliczenia dodatkowych kwot dla Wierzyciela zawsze są dla niego korzystne, zaś niekorzystne dla dłużnika.

 

Zapraszamy do współpracy.