Nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym – idealne orzeczenie dla Wierzyciela.

Nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym – idealne orzeczenie dla Wierzyciela.

Instytucja nakazu zapłaty wydawanym w elektronicznym postępowaniu upominawczym jest jednym z orzeczeń sądowych. Orzeczenia sądowe to Wyroki, postanowienia i nakazy zapłaty. Nakaz zapłaty mamy w elektronicznym postępowaniu upominawczym, zwykłym postępowaniu upominawczym oraz tytularnym postępowaniu nakazowym. Z wszystkich tych postępowań najkorzystniejszym z punktu widzenia Wierzyciela jest postępowanie nakazowe, jednakże z jednym dużym minusem – jest zwykłym postępowaniem sądowym, a nie elektronicznym. Dlatego też za najlepsze, najkorzystniejsze, jak również najszybsze jest elektroniczne postępowanie upominawcze. Czym więc jest ten magiczny nakaz zapłaty?

Nakaz zapłaty stanowi orzeczenie, na podstawie, którego Wierzyciel może odzyskać swoje należności czyli odzyskać swój dług. Co do zasady odzyskanie długu na podstawie nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym jest prostsze, gdyż sama procedura charakteryzuje się stosunkowo niskim stopniem formalizmu w porównaniu, czy to do zwykłego postępowania sądowego czy też nawet postępowania nakazowego czy zwykłego upominawczego. Elektroniczne postępowanie upominawcze pod kątem formalizmu jest sprowadzone do niezbędnego minimum, albowiem w tym postępowaniu Powód nie przedkłada dokumentów na podstawie, których dochodzi swojego roszczenia. Kluczowy w tym wypadku jest sposób opisania dowodów, bowiem na podstawie samych stwierdzeń e-sąd dokonuje oceny sprawy. W tym zakresie, z uwagi na tysiące przeprowadzonych spraw przez naszą Kancelarię służymy Państwu pomocą.

Co jest jeszcze istotne w zakresie wydawania nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Nakaz zapłaty wydawany jest przez sąd elektroniczny – jeden jedyny Sąd w Polsce, mający swoją siedzibę w Lublinie. Samo wydawanie nakazu zapłaty odbywa się na posiedzeniu niejawnym, a więc nie tylko Sąd może to zrobić w każdym czasie i z każdego miejsca, ale nie wymaga to udziału Stron postępowania, a więc przyśpiesza całą procedurę rozstrzygania. Co ważne Powód lub jego pełnomocnik również może złożyć pozew z każdego miejsca na ziemi, jak i w każdym czasie – całą dobę.

Sentencja nakazu zapłaty brzmi jako zapłata na rzecz Powoda od pozwanego w określonym terminie – 2 tygodniowym – uiszczenia przez pozwanego dochodzonej kwoty wraz z kosztami postępowania, względnie złożył sprzeciw. Do roszczenia głównego oraz kosztów postępowania pozwany winien naliczyć odsetki, jeżeli zostały zasądzone.

W zakresie sprzeciwu rozważania w tym zakresie zostaną pominięte, albowiem nie są istotne z punktu widzenia Wierzyciela, a stanowić mogą jedynie wiedzę dla dłużnika, zaś z uwagi na charakter naszej Kancelarii i działalności skupionej wyłącznie na interesach Wierzyciela nie mają znaczenia.

Co ważne i co wymaga wyraźnego zaznaczenia nakaz zapłaty jako orzeczenie jest równe wyrokowi, a więc jego ranga jest taka sama. Nakazy zapłaty również wydawane są przez referendarzy sądowych, co co do zasady również przyśpiesza rozpoznanie sprawy, bowiem jest większa kadra rozpoznająca sprawy w sądach. Niewątpliwie dopuszczenie referendarzy do rozpoznania spraw o zapłatę jest jednym z sukcesów ustawodawcy.

Reasumując mamy trzy postępowania sądowe, gdzie wydawany jest nakaz zapłaty:

1.     Postępowanie nakazowe;

2.     Postępowanie upominawcze;

3.     Elektroniczne postępowanie upominawcze.

Wydawać by się mogło, że mamy jeden nakaz zapłaty. Nic bardziej mylnego, albowiem konsekwencje jego wydania, jak również procedura jego wydania, jak również ewentualne skutki na skutek złożenia środka odwoławczego przez pozwanego są bardzo różne. Dlatego też rozróżnienie trzech nakazów zapłaty w trzech odrębnych od siebie trybach jest kluczowe przy wyborze właściwej procedury dla naszego Klienta, bowiem kształtuje zupełnie różne skutki prawne dla stron postępowania.

W elektronicznym postępowaniu upominawczym dochodzimy tylko i wyłącznie roszczeń pieniężnych. Nakaz zapłaty, od którego pozwany nie wniósł sprzeciwu ma skutki prawomocnego wyroku i po nabiciu na niego klauzuli wykonalności staje się tytułem wykonawczym, a więc podstawą do złożenia wniosku egzekucyjnego do właściwego Komornika Sądowego.

 

Postępowania sądowe, w tym szczególności w elektronicznym postępowaniu upominawczym oraz postępowania egzekucyjne stanowią główne profile naszej Kancelarii.

Zapraszamy do współpracy.