Metody na dłużnika

Wierzyciel i dłużnik to dwie strony postępowania egzekucyjnego. Gospodarzem postępowania egzekucyjnego jest Komornik Sądowy, który to na podstawie tytułu wykonawczego egzekwuje należności od dłużnika na rzecz Wierzyciela. Nasza Kancelaria wspiera Wierzycieli w niejako prowadzonej wojnie z dłużnikiem. Dłużnik to podmiot, który z oczywistych względów nie chce oddać środków pieniężnych Wierzycielowi. Sposoby unikania Komornika i zwindykowania przez dłużników są bardzo szerokie. Rzeczywiście pomysłowość dłużników przechodzi czasami wszelkie wyobrażenie. Niemniej jednak także Wierzyciel, nasz Klient może mieć metody na dłużnika.

Przede wszystkim Wierzyciel musi mieć na względzie, iż jeżeli jego dłużnik nie płaci, jak najszybciej należy skierować sprawę do postępowania sądowego. W tym względzie i na każdym etapie pomagamy Wierzycielowi. Proszenie i kilkukrotne wzywanie dłużnika do zapłaty praktycznie nie ma większego sensu. Przeprowadzenie postępowania sądowego umożliwia uzyskanie tytułu wykonawczego, który to jest podstawą wszczęcia egzekucji. Kolejnym krokiem jest szybkie skierowanie wniosku egzekucyjnego, w jak najkrótszym czasie od uzyskania tytułu wykonawczego.

Nasza Kancelaria od wielu lat prowadzi sprawy w przedmiocie odzyskiwania długów od dłużników na rzecz Wierzycieli, stąd indywidualna metodyka pracy i szybkość działania. W zasadzie w dniu otrzymania klauzuli wykonalności wniosek egzekucyjny jest kierowany do Komornika Sądowego. Do tego analiza sprawy pozwala nam skierować do Komornika, który z reguły przeprowadzi postępowanie egzekucyjne, a tym samym zaoszczędzimy czas dla Wierzyciela w postaci przekazywania sprawy do innego Komornika. Taka sytuacja ma przede wszystkim miejsce u Wierzycieli masowych, których prowadzimy tysiące spraw sądowych i egzekucyjnych. Nasze wewnętrzne monitoringu zawierają dane, które z punktu widzenia Wierzyciela są najistotniejsze, a mianowicie który Komornik prowadzi postępowanie, chociażby z uwagi na inne sprawy dłużnika egzekucję. Do tego mamy możliwość przyśpieszenia egzekucji w postaci uiszczenia zaliczki w zasadzie bez wezwania Komornika, a więc tym samym skracamy czas i dużo szybciej uzyskujemy zajęcia. Częstokroć to jest kluczowe w skutecznej egzekucji, bowiem dłużnik nie ma czasu na pozbycie się majątku.

Co więcej nasza analiza sprawy pozwala na zabezpieczenie aktywów dłużnika z których będzie możliwa egzekucja.

Nadto nawet umorzenie egzekucji z uwagi na bezskuteczność egzekucji nie kończy dla nas walki z dłużnikiem. Z Komornikami pozostajemy w stałym kontakcie i mamy możliwość zweryfikowania dalszych losów dłużnika i uzyskania przez niego środków finansowych, które pozwolą na przeprowadzenie ponownej egzekucji w stosunku do naszego dłużnika. W takim przypadku dodatkowo egzekwujemy od dłużnika także koszty poprzedniej egzekucji, a odsetki dłużnikowi rosną. Odsetki w takim przypadku stanowią pewną formę odszkodowania dla Wierzyciela za „igranie” z Wierzycielem.

 

Ponowna egzekucja jest możliwa do przeprowadzenia w zasadzie wobec każdego dłużnika, przy czym należy mieć na względzie terminy przedawnienia. Terminy przedawnienia to swoisty ukłon ustawodawcy w stronę dłużnika. Jednakże terminy te nie są krótkie, stąd też można ponownie zaatakować dłużnika.

Tym samym mimo, że w toku pierwotnego postępowania egzekucyjnego dłużnik nie posiada środków umożliwiających dalsze prowadzenie sprawy, co w konsekwencji w tej pierwotnej egzekucji prowadzi do umorzenia postępowania egzekucyjnego, nie kończy nam możliwych działań przeciwko dłużnikowi. Umorzenie egzekucji oczywiście nie jest dobrą informacją dla Wierzyciela, naszego Klienta, niemniej jednak nie powoduje, iż Wierzyciel tych środków nie otrzyma w niedalekiej przyszłości należnych mu pieniędzy. Na pierwszy rzut oka Wierzyciel, który ma prawomocne orzeczenie – czy to wyrok, czy nakaz zapłaty, czy postanowienie zaopatrzone w klauzulę wykonalności, a więc stwierdzoną jednoznacznie przez Sąd  zasadność swojego roszczenia, a przegrywa z dłużnikiem. W sytuacji umorzenia egzekucji Komornik Sądowy zwraca Wierzycielowi tytuł wykonawczy, roszczenie Wierzyciela pozostaje niezaspokojone i wydaje się, iż środków Wierzyciel nie odzyska. Nic bardziej mylnego.

Powszechnie w mniemaniu społeczeństwa, w szczególności dłużnika, przyjmuje się, iż umorzenie egzekucji oznacza umorzenie długów i oznacza definitywne zakończenie sprawy. W prawdzie z punktu widzenia Wierzyciela, niewiedza dłużnika nie jest taka zła. Wiedza, jak i zasadność roszczenia i doświadczenie naszej Kancelarii zawsze jest po stronie naszego Klienta – Wierzyciela.

 

I tak Wierzyciel, oczywiście z naszą pomocą ma prawo do ponownego skierowania sprawy swojego dłużnika do Komornika Sądowego, a więc ma prawo do złożenia ponownego wniosku egzekucyjnego. W sytuacji, gdy jest to cały czas ten sam Wierzyciel, jest tzw. Wierzycielem pierwotnym. Ponowna egzekucja oznacza sporządzenie kolejnego wniosku egzekucyjnego wraz z załączeniem tytułu wykonawczego, czy to w formie papierowej czy elektronicznej, w zależności w jakiej formie posiadamy i w jakiej formie była prowadzona sprawa. Nadto Wierzyciel już posiada dużą wiedzę o dłużniku, a którą uzyskał w poprzednim postępowaniu egzekucyjnym. To szalenie istotna wiedza, albowiem umożliwia nam skierowanie egzekucji do Komornika, który z dużym prawdopodobieństwem przeprowadzi kolejną egzekucję. Oczywiście zdarzają się sytuacje, że sytuacja dłużnika ulegnie diametralnej zmianie, niemniej jednak w przeważającej mierze zmiany te nie następują.

Wierzyciel jedynie musi mieć na względzie obowiązujące terminy przedawnienia, zwłaszcza w zakresie odsetek, który jest stosunkowo krótkim terminem.

Reasumując trzeba odpowiedzieć na podstawowe pytanie, w jakich sytuacjach ponowne wszczęcie postępowania egzekucyjnego może okazać się zasadne i przybliży Wierzyciela do osiągnięcia celu, a więc odzyskania długu. Tutaj podstawową informacją jest informacja dotycząca sytuacji dłużnika, czy jego sytuacja uległa poprawie. Oczywiście Wierzyciel takich informacji może nie posiadać, niemniej jednak w ponownym postępowaniu egzekucyjnym Komornik takie informacje ustali.

Dodatkowo należy podkreślić, iż wszczęcie ponownego postępowania egzekucyjnego przerywa nam bieg terminu przedawnienia, a więc przedłuża Wierzycielowi czas na odzyskanie długu. Często takie działanie również jest stosowane w celu przedłużenia czasu dla Wierzyciela, bowiem termin przedawnienia liczony jest od momentu, kiedy uprawomocni się postanowienie o umorzeniu.

Dlatego też przegrana pierwsza bitwa z dłużnikiem nie kończy wojny.

 

Zapraszamy do współpracy.