Komornik prawdę powie….

Postępowanie egzekucyjne jest ukoronowaniem postępowania sądowego i to właśnie jego wynik najbardziej interesuje Powoda czy też później Wierzyciela, bowiem co nam po tytule wykonawczym skoro egzekucja okazuje się bezskuteczna.

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy po przeprowadzeniu postępowania sądowego i przyznaniu racji Powodowi, otrzymujemy orzeczenie – wyrok, nakaz zapłaty lub postanowienie. To orzeczenie stanowi tytuł egzekucyjny, który aby móc skierować go do właściwego Komornika Sądowego należy zaopatrzyć w klauzulę wykonalności, aby otrzymać cudowny tytuł wykonawczy. To ten tytuł umożliwia rozpoczęcie właściwej „batalii” z dłużnikiem. Cała „wojna” toczona z dłużnikiem to pojedyncze bitwy, od złożeniu pozwu do postępowania komorniczego. Postępowania o zapłatę są stosunkowo „zero jedynkowymi” postępowaniami. Z reguły Wierzyciel spełnił swoje świadczenie, zaś dłużnik nie uiścił zapłaty za nie. Skoro więc dłużnik nie chce dobrowolnie zapłacić, nie pozostaje nic innego, jak skierowanie postępowania na drogę sądową.

 

Tzw. nabijanie klauzuli wykonalności w zasadzie w każdym postępowaniu cywilnym jest zbliżone. Co ciekawe sąd zwykły ma co do zasady 3 dni na nabicie wnioskowanej klauzuli i jest to najkrótszy termin znajdujący się w procedurze cywilnej. Niemniej jednak termin ten jako instrukcyjny w praktyce wydłuża się. Z kolei w elektronicznym postępowaniu upominawczym klauzula wykonalności nabijana jest z urzędu, w sytuacji kiedy mamy prawidłowe doręczenie, względnie prawidłową fikcję doręczenia. W tym miejscu kluczowe jest działanie naszej Kancelarii aby dopilnować szybkości nabijania klauzuli wykonalności. Mamy tutaj indywidualny sposób monitorowania spraw i dzięki temu nasi Klienci otrzymują klauzulę wykonalności w możliwie najkrótszym czasie.

I zaczynamy postępowanie komornicze, postępowanie, którym dopiero możemy osiągnąć docelowy skutek dla naszego Klienta – odzyskać jego należności, odzyskać jego dług.

Niewątpliwie każdy Komornik Sądowy ma własne metody działania, jednakże są czynności, które wykonuje się zawsze i które mogą powiedzieć nam wiele o naszym dłużniku. Informacje te są pomocne zarówno w trakcie trwania egzekucji, jak i w sytuacji braku jego pożądanego efektu w przyszłości, bowiem pierwotne  postępowanie egzekucyjne może okazać się bezskuteczne w części lub całości, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby po pewnym czasie ponownie skierować sprawę do Komornika Sądowego.

Jakie więc informacje możemy wyczytać z akt komorniczych?

Przede wszystkim mamy możliwość ustalenia pracodawcy lub pracodawców naszego dłużnika. To bardzo skuteczna forma prowadzenia egzekucji z wynagrodzenia za pracę. Informacje o pracodawcy, wysokości wynagrodzenia, formie zatrudnienia to informacje, które pozwalają na określenie źródła utrzymania dłużnika. Niewątpliwie dłużnik mając już wiedzę w przedmiocie prowadzonej egzekucji przeciwko niemu może rozpocząć działania zmierzające do unieszkodliwienia egzekucji. Z reguły okazuje się w takiej sytuacji, iż dłużnik pracuje, ale jego wynagrodzenie jest na minimalnym poziomie, a więc niemożliwe do egzekwowania. Ale Komornik Sądowy nie jest tutaj bezsilny. Jak wiadomo przeszłości nie da się zmienić, a więc weryfikuje dłużnika jak pracował  podczas kilku miesięcy wstecz. Czy obecna tzw. minimalna krajowa nie stanowi jednak próby unieszkodliwienia egzekucji. Co ważne i co wymaga wyraźnego zaznaczenia trzeba mieć na względzie, iż praca minimalna naszego dłużnika może okazać się tylko na czas trwania postępowania, a w takiej sytuacji podczas kolejnego podejścia do dłużnika nasza egzekucja z wynagrodzenia może okazać się skuteczna. Komornik Sądowy ma wiele możliwości aby zweryfikować u pracodawcy naszego dłużnika i uzyskać od niego szereg ważnych informacji. W praktyce wielokrotnie zdarzają się sytuacji, gdzie pracodawca naszego dłużnika z ustalonych bądź nie ustalonych względów nie chce współpracować z Komornikiem Sądowym. W takiej sytuacji Komornik ma wiele mechanizmów, aby takiego pracodawcę ukarać i żaden z naszych Komorników nie boi się tego robić. W naszej pracy na pierwszym miejscu jest nasz Klient – Wierzyciel.

Podobnie ma się sytuacja z zajęciem rachunku bądź rachunków bankowych. Weryfikacja historii konta pozwala nam i Komornikowi ustalić jakie wpływy, miały miejsce na jego kontach bakowych. Nadto w jakiej wysokości i z jaką częstotliwością. Ta informacja pozwala nam na klasyczne zaplanowanie postępowania egzekucyjnego, a tym samym na wyegzekwowanie roszczenia.

Co ciekawe także instytucje mało lubiane przez przedsiębiorców takie jak Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych czy też Urząd Skarbowy pozwalają na weryfikację naszego przeciwnika – dłużnika. To z Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych pochodzą istotne dane o dłużniku chociażby o jego historii zatrudnienia, formie zatrudnienia, przerwach w zatrudnieniu czy też wysokości otrzymywanych świadczeń. Z kolei Urząd Skarbowy jako trzeciodłużnik może być podmiotem, który nie tylko udostępni ważne z punktu widzenia Wierzyciela informacje, ale także przyczyni się do skutecznej egzekucji.

W dzisiejszych czasach w przeważającej mierze mamy kontakt elektroniczny, co nie tylko pozwoliło nam na spore oszczędności po stronie Wierzyciela, ale także na przyśpieszenie działań i szybsze uzyskiwanie informacji. W prawdzie czy to ZUS czy też Urząd Skarbowy to nadal grupa urzędników, którzy działają wolniej niż przedsiębiorcy, niemniej jednak możliwość elektronicznej weryfikacji stanowi spore ułatwienie i przyśpieszenie działań. A jak doskonale wiemy czas dla Wierzyciela jest najważniejszy.

Reasumując postępowanie egzekucyjne jest najważniejszym postępowaniem z punktu widzenia Wierzyciela. To ono jest wisienką na torcie w dążeniu do odzyskania należności.

 

Zapraszamy do współpracy.