Egzekucja należności pieniężnych – krok po kroku.

Egzekucja należności pieniężnych stanowi proces dochodzenia przez Wierzycieli od dłużników środków pieniężnych na podstawie tytułów wykonawczych. Pierwszą czynnością w zakresie egzekucji należności pieniężnych jest sporządzenie wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego i skierowanie go do właściwego Komornika Sądowego według miejsca zamieszkania dłużnika, zgodnego z wiedzą Wierzyciela. Sam wniosek egzekucyjny stanowi pismo Wierzyciela o charakterze formalnym skierowanym do Organu egzekucyjnego, zawierającego żądanie wszczęcia egzekucji. Żądający to nasz Klient – Wierzyciel, obowiązany to dłużnik. Co do zasady egzekucję należności pieniężnych przeprowadza się z wszystkich możliwych aktywów dłużnika, przy czym Organ egzekucyjny ma obowiązek stosować sposób egzekucji najmniej uciążliwy wobec dłużnika, co niewątpliwie stanowi kolejny ukłon w stronę dłużników.

Momentem wszczęcia postępowania egzekucyjnego, czyli momentem tzw. egzekucji należności pieniężnych jest doręczenie organowi egzekucyjnemu wniosku egzekucyjnego. Wniosek egzekucyjny winien określać dłużnika pod kątem danych osobowych, adresu zamieszkania – albowiem niniejsze determinuje właściwość miejscową Komornika Sądowego oraz nr PESEL. Nr PESEL wskazany jest na tytule wykonawczym, jak również jest elementem koniecznym do postępowania w e-sądzie.  

Egzekucja świadczeń pieniężnych – krok po kroku.

W pierwszej kolejności Wierzyciel – nasz Klient musi posiadać tytuł wykonawczy. Tytuł wykonawczy stanowi podstawę wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Z kolei tytułami egzekucyjnymi są orzeczenia takie jak nakazy zapłaty, wyroki czy postanowienia.

Kolejnym krokiem w zakresie egzekucji należności pieniężnych jest złożenie wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Z reguły jest to Komornik Sądowy. Istotne z punktu widzenia Wierzyciela w zakresie skierowania sprawy do Komornika Sądowego jest posiadanie tytułu wykonawczego w oryginale, albowiem oryginał załącza się do wniosku egzekucyjnego.

Po sporządzeniu wniosku egzekucyjnego z oryginałem tytułu wykonawczego doręcza się niniejszy wniosek do Komornika Sądowego. Wniosek taki może być doręczony bezpośrednio do Kancelarii Komorniczej, może także zostać wysłany za pośrednictwem Operatora Pocztowego. Organ egzekucyjny dokonuje sprawdzenia wymagań formalnych wniosku i nadaje mu dalszy bieg. Nasza Kancelaria reprezentując Wierzycieli doręcza także pełnomocnictwo od Wierzyciela do reprezentacji w postępowaniu egzekucyjnym. Z kolei składając wniosek egzekucyjny w formie elektronicznej w sytuacji uzyskania elektronicznego tytułu wykonawczego w postępowaniu elektronicznym upominawczym pełnomocnictwo takie jest w sposób właściwy opisywane i znajduje się w aktach sprawy, dostępne na każde wezwanie Komornika Sądowego.

W sytuacji pozytywnej weryfikacji wniosku egzekucyjnego następuje wszczęcie postępowania egzekucyjnego, co ma formę postanowienia. Takie postanowienia doręcza się przede wszystkim dłużnikowi, zaś w stosunku do Wierzyciela celem zminimalizowania kosztów prowadzonego postępowania niniejsze postanowienie doręczane jest w formie elektronicznej.

W sytuacji prowadzonej egzekucji Komornik dodatkowo wzywa Wierzyciela do uiszczenie zaliczki na czynności egzekucyjne. Z uwagi na pełną znajomość specyfiki postępowania egzekucyjnego mamy wypracowaną najniższą możliwą zaliczkę.

W dalszym toku egzekucji Komornik Sądowy dokonuje zajęcia majątku dłużnika. W sytuacji zaspokojenia Wierzyciela postępowanie egzekucyjne ulega zakończeniu.

W zakresie postępowania egzekucyjnego obie strony czyli Wierzyciel i dłużnik mają różne prawa i obowiązki. Co ważne i co wymaga wyraźnego podkreślenia Wierzyciel w trakcie trwania egzekucji może zmieniać sposoby egzekucji czy podawać w formie uzupełnieni wniosku egzekucyjnego kolejne składniki majątku dłużnika. W tym miejscu należy podkreślić, iż postępowanie egzekucyjne jest postępowaniem dynamicznym, w którym Wierzyciel aby odzyskał swój dług musi reagować sprawnie i szybko. Nasza Kancelaria deklaruje wszelką pomoc w tym zakresie.

 

Jednym z istotnych działań Organu Komorniczego są zajęcia wierzytelności. Dzięki temu Komornik Sądowy może przejąć wynagrodzenie dłużnika za pracę (w określonej wysokości), środki na rachunku bankowym ( w określonej wysokości) czy też inne należności należne dłużnikowi.

Po zajęciu wierzytelności Komornik Sądowy wysyła takie zawiadomienie do dłużnika, jak i osoby czy też podmiotu trzeciego na przykład banku czy też pracodawcy dłużnika celem realizacji zawiadomienia. Bank czy też pracodawca dłużnika ma obowiązek realizować zajęcie Komornika, co oznacza, iż środki są przekazywane do Komornika, a następnie do Wierzyciela, co doprowadza do odzyskania należności przez Wierzyciela.

Dodatkowo do roszczenia głównego Komornik Sądowy dolicza odsetki za niezapłacenie przez dłużnika w terminie, co stanowi rekompensatę dla Wierzyciela za negatywne zachowanie dłużnika. Wniosek o przekazanie na rzecz Wierzyciela – naszego Klienta odsetek jest w każdym naszym wniosku egzekucyjnym. Jego sformułowanie powoduje, że jest to maksymalna kwota odsetek dla Wierzyciela.

Nie może także ujść uwadze, iż Komornik Sądowy wylicza koszty egzekucyjne, które w sytuacji pozytywnie zakończonej egzekucji dla Wierzyciela w pełni pokrywa dłużnik.

Jak już wspominano wielokrotnie podstawą prowadzenia egzekucji jest tytuł wykonawczy, którego odpis doręczany jest do dłużnika i stanowi potwierdzenie długu dłużnika.

Organ egzekucyjny prowadząc egzekucję wydaje orzeczenia w postaci postanowień, które zmieniają nie tylko sposoby egzekucji, ale także dokonują zajęć kolejnych wierzytelności.

Gospodarzem egzekucji jest Komornik Sądowy. Komornik Sądowy jest podmiotem, który odzyskuje należności od dłużników na rzecz Wierzycieli. Tym samym można stwierdzić, iż Komornik Sądowy jest „przyjacielem” Wierzyciela – naszego Klienta. To Komornik „ściąga” pieniądze od dłużnika na rzecz Wierzyciela. Wieloletnia współpraca naszej Kancelarii z wieloma Komornikami pozwoliła na wypracowanie najbardziej optymalnego i korzystnego modelu działania dla Wierzycieli. Działalność Komornika Sądowego w sprawie egzekucyjnej to przede wszystkim jego „przywództwo” w sprawie, ale może i przede wszystkim działanie dla dobra Wierzyciela – naszego Klienta.

Profil naszej Kancelarii, w której reprezentujemy Wierzycieli pozwala na działanie na korzyść Wierzycieli celem odzyskania ich należności.

Zapraszamy do współpracy.